Aktualizacja strony została wstrzymana

Beatyfikacja księdza Skargi coraz bliżej. W Krakowie uroczyście zakończono postępowanie diecezjalne

Zrobiliśmy co do nas należało i co się należało księdzu Skardze. Przekazujemy Stolicy Apostolskiej dokumentację świadczącą o jego świętości, pozostawiając ostateczną decyzję Ojcu Świętemu – mówił w Krakowie podczas uroczystej sesji zamykającej postępowanie diecezjalne procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. Piotra Skargi SJ, JE ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Beatyfikacja księdza Skargi coraz bliżej. W Krakowie uroczyście zakończono postępowanie diecezjalne

W krakowskim kościele pw. św. Piotra i Pawła zakończyła się uroczysta sesja zamykająca postępowanie diecezjalne procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. Piotra Skargi SJ. Dokumenty trafią teraz do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Sesję rozpoczęła krótka modlitwa JE księdza kardynała Stanisława Dziwisza. O przebiegu postępowania w swoim wystąpieniu opowiedział ksiądz postulator o. Krystian Biernacki SJ. Przypomniał on iż „bezprzedmiotowo rozpowszechniona, a odrzucona naukowo tzw. czarna legenda opowiadająca o rzekomej śmierci w letargu księdza Piotra, nie może zaciemniać historycznej prawdy o naturalnym zejściu księdza Piotra z tego świata”.

Jednym z zadań wicepostulacji – jak przypomniał jezuita –  było zebranie świadectw o heroiczności życia księdza Piotra Skargi. W procesie świadczyli hierarchowie, duchowieństwo zakonne i diecezjalne, ludzie nauki i kultury, przedstawiciele dzieł zainicjowanych przez Sługę Bożego oraz ośrodki żywej pamięci o Kaznodziei Narodu Polskiego w Grójcu, Jarosławiu i Wilnie, jak również przedstawiciele wspólnot protestanckich i greckokatolickich.

Kolejnym punktem sesji było złożenie przysięgi przez Jego Eminencję księdza Kardynała, delegata księdza Kardynała księdza Andrzeja Scąbera, promotora sprawiedliwości o. Szczepana T. Praśkiewicza OCD i notariusza księdza Krzysztofa Tekieli oraz wicepostulatora sprawy o. Krystiana Biernackiego SJ.

Po podpisaniu aktu przysięgę złożył mianowany protatorem o. Biernacki SJ. Duchowny przysiągł iż w najbliższym czasie doręczy Akta dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Po zakończeniu tej części sesji głos zabrał ksiądz kardynał Dziwisz. – Ksiądz Piotr Skarga długo czekał na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, a teraz po 18 miesiącach otrzymujemy dojrzały owoc prac komisji. Skąd takie przyspieszenie? Okazało się, iż przez cztery wieki ksiądz Skarga pozostawał w żywej pamięci wiernych i refleksji Kościoła – zauważył na wstępie swego wystąpienia.

Jak podkreślił metropolita krakowski, „kluczem do zrozumienia księdza Piotra Skargi jest jego życie duchowe, sanktuarium serca, którym zawładnął Bóg”.

Orężem księdza Skargi było słowo. Jednak nie błyszczał on zwykłym słowem – choć nadawał mu piękny kształt, na którym wychowywały się pokolenia Polaków – lecz żywym słowem samego Boga, przenikającym wszystko i skuteczniejszym niż miecz obosieczny – podkreślił w swoim wystąpieniu ksiądz kardynał. Hierarcha przypomniał, że „ksiądz Skarga podzielał los proroków, bo nie słuchano go do końca”. – Współcześnie tym bardziej powinniśmy wsłuchiwać się w jego głos  – dodał kardynał Dziwisz.

Bądźmy pewni, że starania o wyniesienie na ołtarze księdza Piotra Skargi wspiera z wysoka św. Jan Paweł II, który bardzo cenił postać duchownego oraz jego pisma – mówił kardynał. Jak zauważył hierarcha, „proces rzetelnie udokumentował kult, jakim nieprzerwanie cieszył się i nadal cieszy ksiądz Skarga w szerokich kręgach Kościoła”.

Zrobiliśmy to, co do nas należało i to, co się należało księdzu Skardze. Przekazujemy Stolicy Apostolskiej dokumentację świadczącą o jego świętości pozostawiając ostateczną decyzję Ojcu Świętemu – mówił ksiądz kardynał Dziwisz.

Głos zabrał także ojciec prowincjał Jakub Kołacz SJ. Duchowny również podkreślił aktualność przesłania księdza Skargi, które dziś powinno „wybrzmieć jeszcze głośniej”. Wyraził nadzieję, iż przebije się ono przez zgiełk współczesnego świata.

Uroczystość, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób, uświetnił Akademicki Chór Organum i Zespół Instrumentalny Ricercar pod batutą Bogusława Grzybka, wykonując utwory Grzegorza G. Gorczyckiego, Stanisława Moniuszki, Antonio Vivaldiego, Charlesa Gounoda oraz pieśń „O Skargo, hołd niesiemy Ci”.

Na koniec zgromadzeni odmówili modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego ks. Piotra Skargi.

Oby ksiądz Skarga nie czekał już długo na wyniesienie do chwały ołtarzy. Niech zawsze towarzyszy narodowi polskiemu, z którym tak bardzo był związany poprzez swoje życie, słowo i dzieła miłosierdzia – zakończył podniosłą uroczystość ksiądz kardynał Dziwisz.

luk

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-06-21) | http://www.pch24.pl/beatyfikacja-ksiedza-skargi-coraz-blizej--w-krakowie-uroczyscie-zakonczono-postepowanie-diecezjalne,44086,i.html

Skip to content