Aktualizacja strony została wstrzymana

Czeka nas nacjonalizacja zagranicznych banków? Wicepremier nie wyklucza takiego rozwiązania

Znany z wolnorynkowych przekonań wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w wywiadzie udzielonym brytyjskiemu dziennikowi „Financial Times” nie wykluczył „renacjonalizacji” części zagranicznych banków. Okazją do tego miałyby być ich kłopoty w działalności na polskim rynku.

Co dalej powinno stać się z wykupionymi przez rząd bankami? Zdaniem Jarosława Gowina należy odsprzedać je prywatnym inwestorom narodowości polskiej, tak by zwiększyć wpływy polskiego przemysłu na nasz system bankowy – krwiobieg życia gospodarczego.

Media informują, że obecnie austriacki Raiffeisen oraz włoski UniCredit rozważają wycofanie się z działalności nad Wisłą. Daje to okazję do zrealizowania wizji, o której w rozmowie z prestiżowym „Financial Times” mówił wicepremier Gowin.

Jak podkreślił lider Polski Razem (koalicjanta PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy), od lat w naszym kraju kapitał zagraniczny cieszy się przywilejami, jakich nie mają rodzimi przedsiębiorcy. Rolą rządu jest, zdaniem Gowina, pomoc rodzimym podmiotom gospodarczym.

Wicepremier z niezadowoleniem mówił również o dominacji kapitału niemieckiego na polskim rynku medialnym. Jak zauważył, niemieccy właściciele tytułów prasowych nad Wisłą są z pewnością patriotami i w sytuacji starcia interesów Warszawy i Berlina z pewnością odpowiedzieliby się po stronie swojej ojczyzny, co wpłynąć może na przekaz.

Źródło: ft.com

MWł

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl () | http://www.pch24.pl/czeka-nas-nacjonalizacja-zagranicznych-bankow--wicepremier-nie-wyklucza-takiego-rozwiazania,44063,i.html

Skip to content