Czeka nas nacjonalizacja zagranicznych banków? Wicepremier nie wyklucza takiego rozwiązania

Aktualizacja: 2016-06-21 11:41 am

Znany z wolnorynkowych przekonań wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w wywiadzie udzielonym brytyjskiemu dziennikowi „Financial Times” nie wykluczył „renacjonalizacji” części zagranicznych banków. Okazją do tego miałyby być ich kłopoty w działalności na polskim rynku.

Co dalej powinno stać się z wykupionymi przez rząd bankami? Zdaniem Jarosława Gowina należy odsprzedać je prywatnym inwestorom narodowości polskiej, tak by zwiększyć wpływy polskiego przemysłu na nasz system bankowy – krwiobieg życia gospodarczego.

Media informują, że obecnie austriacki Raiffeisen oraz włoski UniCredit rozważają wycofanie się z działalności nad Wisłą. Daje to okazję do zrealizowania wizji, o której w rozmowie z prestiżowym „Financial Times” mówił wicepremier Gowin.

Jak podkreślił lider Polski Razem (koalicjanta PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy), od lat w naszym kraju kapitał zagraniczny cieszy się przywilejami, jakich nie mają rodzimi przedsiębiorcy. Rolą rządu jest, zdaniem Gowina, pomoc rodzimym podmiotom gospodarczym.

Wicepremier z niezadowoleniem mówił również o dominacji kapitału niemieckiego na polskim rynku medialnym. Jak zauważył, niemieccy właściciele tytułów prasowych nad Wisłą są z pewnością patriotami i w sytuacji starcia interesów Warszawy i Berlina z pewnością odpowiedzieliby się po stronie swojej ojczyzny, co wpłynąć może na przekaz.

Źródło: ft.com

MWł

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=88154 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]