Aktualizacja strony została wstrzymana

Katolicki biskup apeluje o informacje o nieznanych grobach ofiar zbrodni wołyńskiej

Ordynariusz łaciński diecezji łuckiej na Ukrainie, bp Witalij Skomarowski poprosił mieszkańców Wołynia o ujawnianie informacji o nieznanych dotychczas grobach ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Chce zapewnić zabitym godny pochówek.

Z nadejściem kolejnej daty historycznej, 73. rocznicy wołyńskiej tragedii, pragnąc godnego upamiętnienia ofiar tych smutnych – szczególnie dla narodu polskiego i ukraińskiego – wydarzeń, błagając Boga, by narody te wyciągnęły prawidłowe wnioski z historii (), występujemy z inicjatywą odszukania w obwodzie wołyńskim wszystkich miejsc pochówku ofiar tych wydarzeń” – napisał bp Skomarowski w apelu do zwierzchników Rady Kościołów i Organizacji Religijnych obwodu wołyńskiego.

Hierarcha wyraził przekonanie, że na polach, przy drogach i w lasach Wołynia wciąż znajduje się wiele takich pochówków. Zaapelował, by ludzie posiadający informacje na ten temat zgłaszali się z nimi do swoich duchownych.

Naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest zadbanie o to, by nasi bracia i siostry, którzy zginęli i których szczątki pospiesznie, czy niedbale przysypano ziemią, byli pochowani w należyty sposób na cmentarzach. Składając hołd każdej ofierze tych haniebnych wydarzeń naszej wspólnej historii, tylko w ten sposób możemy sprzyjać pojednaniu, zagojeniu dawnych ran i budowaniu dobrych relacji” – apeluje biskup Skomarowski.

Podczas ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło ponad 100 tys. Polaków. Olbrzymia większość ofiar nie została pochowana i spoczywa w nieoznaczonych miejscach. Według strony ukraińskiej, podczas akcji odwetowych oraz z rąk OUN-UPA zginęło ponad 10 tys. osób.

wp.pl / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (17 czerwca 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/katolicki-biskup-apeluje-o-informacje-o-nieznanych-grobach-ofiar-zbrodni-wolynskiej

Skip to content