Aktualizacja strony została wstrzymana

Humań: pijani obywatele Izraela strzelali do przechodniów. Wywołali zamieszki

W zamieszkach, które wybuchły w Humaniu po tym, jak przypadkowy ukraiński przechodzień został trafiony pociskiem wystrzelonym z wiatrówki, wzięli udział m.in. działacze neobanderowskiej Swobody, a także ortodoksyjni Żydzi.

Awanturę wywołało dwóch pijanych obywateli Izraela, którzy w sobotę wieczorem wzięli wiatrówkę i zaczęli strzelać z okna swojego hotelu do przechodniów. Jeden z nich został trafiony w nos plastikowym pociskiem i lekko ranny. W rezultacie pod hotelem zebrało się kilkadziesiąt wściekłych osób, w tym aktywiści neobanderowskiej Swobody. Pojawili się także policjanci i dziennikarze.

Sprawcy zamknęli się w swoim pokoju. Wówczas na pomoc im ruszyła grupa 20 ortodoksyjnych Żydów, którzy w ramach pielgrzymki przybyli do Humania. Doszło do przepychanek, w trakcie których jeden z nich zaatakował i uderzył ukraińskiego policjanta.

Akty przemocy potępił lider lokalnej społeczności żydowskiej, Szimon Buskiła. Jego zdaniem zachowanie gości z Izraela szkodzi żydowskiej mniejszości na Ukrainie, a oni sami powinni okazywać gospodarzom szacunek.

Każdego roku do Humania przybywa kilkadziesiąt tysięcy Żydów z Izraela, USA i Europy, by odwiedzić miejsce pochówku chasydzkiego rabina Nachamana z Bracławia, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku.

Dwaj sprawcy zostali zatrzymani na kilka godzin, a następnie zwolnieni. W sprawie toczy się postępowanie. Może ono zakończyć się postawieniem zarzutów obywatelom Izraela.

W przeszłości dochodziło już do starć pomiędzy miejscowymi a pielgrzymami. W kwietniu jeden z przywódców ukraińskich Żydów ujawnił, że hotel w Humaniu odmawiał przyjmowania Żydów, powołując się na incydent, w wyniku którego żydowscy pielgrzymi zdemolowali jeden z pokoi hotelowych. Sami Żydzi skarżą się z kolei na ukraińskich nacjonalistów, którzy w ostatnich latach zorganizowali kilka wieców przeciwko ich obecności w mieście. Oburzyły ich również plany ustawienia krzyża w rejonie, w którym żydowscy pielgrzymi odbywają rytualne kąpiele. Oskarżają też miejscowych Ukraińców, że celowo rozsypują tam na dnie potłuczone szkło.

Timesofisrael.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (16 czerwca 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/human-pijani-obywatele-izraela-strzelali-do-przechodniow-wywolali-zamieszki

Skip to content