Tyszka o TTIP: zgoda na umowę może być kartą przetargową PiS w celu ustanowienia stałej obecności wojskowej USA

Poseł Kukiz’15 stwierdził, że „nie pozwolimy na ciche klepnięcie umowy, która uderza w interesy polskich obywatel”.

Stanisław Tyszka w wywiadzie jaki udzielił „Rzeczpospolitej” stwierdził, że bardzo ważny temat jakim jest ratyfikacja TTIP został przykryty tematami zastępczymi. Wicemarszałek Sejmu powiedział: „W Polsce dyskutuje się przeważnie o tematach zastępczych. Świetnie przykrywają brak kompetencji i nieudolność liderów partii politycznych. Łatwiej jest przez sześć miesięcy toczyć jałowe spory o Trybunał Konstytucyjny, niż merytorycznie rozmawiać o skomplikowanej umowie handlowej między Unią a Stanami Zjednoczonymi„.

Według przedstawiciela Kukiz’15 polscy politycy w większości nie tylko nie znają szczegółów traktatu, ale również nie chcą się z nimi zapoznać. Jednocześnie zauważa, że PiS nie nagłaśniając sprawy wspiera uchwalenie TTIP: „Wicepremier Morawiecki otwarcie mówi o poparciu umowy przez Polskę. Mamy więc dość osobliwy mariaż między rządem PiS a potężnymi zagranicznymi korporacjami, których interesy zabezpiecza TTIP„.

Stanisław Tyszka stwierdza, że uchwalenie TTIP wprowadzi bezprecedensowe zagrożenie dla polskiej branży spożywczej, stanowiącej 20% przemysłu w kraju oraz dla rolnictwa, dającego utrzymanie dla 16% obywateli. Według wicemarszałka bardzo realny jest scenariusz, że „TTIP doprowadzi do dumpingu cenowego. Amerykańscy producenci po prostu zaleją UE tanią, gorszą żywnością. To doprowadzi do fali bankructw m.in. polskich rolników, którzy cenowo nie będą w stanie konkurować z wielkimi producentami zza oceanu„.

Według posła, Polska nie zyska praktycznie nic z otwarcia na rynek Stanów Zjednoczonych. Posiłkuje się przy tym optymistyczną prognozą Komisji Europejskiej, która mówi, że umowa TTIP zwiększyłaby polski PKB zaledwie o 0,1%. Tyszka wyraził obawę, że rząd PiS traktuje tą umowę instrumentalnie. Według posła istnieje poważne ryzyko, że „Zgoda rządu na TTIP to karta przetargowa za deklaracje rotacyjnej obecności wojsk USA na terenie Polski„.

Poseł zapowiada również, że „w sprawie TTIP nie poddamy się bez walki i nie pozwolimy rządowi na ciche klepnięcie umowy, która uderza w interesy polskich obywateli. Planujemy szeroką kampanię informacyjną. Dołożymy wszelkich starań, żeby wiedza o zagrożeniach związanych z TTIP dotarła pod strzechy„.

kresy.pl/rp.pl

Za: Kresy.pl (09 czerwca 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/tyszka-o-ttip-nie-pozwolimy-na-ciche-klepniecie-umowy-ktora-uderza-w-interesy-polskich-obywatel

Skip to content