Główny rabin przeciwny usunięciu pomnika Armii Czerwonej ze stolicy Estonii

Aktualizacja: 2007-01-29 12:00 am

Berel Lazar, jeden z głównych rabinów Rosji, skrytykował stanowisko rządu estońskiego pragnącego usunąć pomnik Armii Czerwonej, i przyrównał pomysł do “negowania Holokaustu”.

W dokumencie wydanym przez agencję Itar-Tass i powtórzonym przez izraelską JTA, rabin Berel Lazar powiedział, że “brak respektu do pamięci o żołnierzach-wyzwolicielach [czyli o żołnierzach Armii Czerwonej], prowadzi bezpośrednio do rewizji rezultatów II Wojny Światowej, a na dluższą metę, do negowania przestępstw nazistowskich.”

Jakkolwiek rabin Lazar nie wymienił bezpośrednio władz estońskich, swoją wypowiedzią wpisał się on w toczący się w Estonii spór pomiędzy Tallinem a Moskwą, dotyczący przeniesienia pomnika z czasów dominacji sowieckiej. Pomnik, stojący w centrum stolicy Estonii, odbierany jest przez wielu jako symbol sowieckiej okupacji.


KOMENTARZ BIBUŁY: Ha! Czarno na białym widać KTO popiera sowiecki reżim i dalej ma komunistyczne resentymenty. A o jakich to “wyzwolicielach” mówi rabin? O tych, co przez 51 lat okupowali Estonię? Widać, że “wyzwoliciele” i dziesiejsi ich obrońcy to jedno i to samo.


ZOB. RÓWNIEŻ:

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=880 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]