Aktualizacja strony została wstrzymana

Główny rabin przeciwny usunięciu pomnika Armii Czerwonej ze stolicy Estonii

Berel Lazar, jeden z głównych rabinów Rosji, skrytykował stanowisko rządu estońskiego pragnącego usunąć pomnik Armii Czerwonej, i przyrównał pomysł do „negowania Holokaustu”.

W dokumencie wydanym przez agencję Itar-Tass i powtórzonym przez izraelską JTA, rabin Berel Lazar powiedział, że „brak respektu do pamięci o żołnierzach-wyzwolicielach [czyli o żołnierzach Armii Czerwonej], prowadzi bezpośrednio do rewizji rezultatów II Wojny Światowej, a na dluższą metę, do negowania przestępstw nazistowskich.”

Jakkolwiek rabin Lazar nie wymienił bezpośrednio władz estońskich, swoją wypowiedzią wpisał się on w toczący się w Estonii spór pomiędzy Tallinem a Moskwą, dotyczący przeniesienia pomnika z czasów dominacji sowieckiej. Pomnik, stojący w centrum stolicy Estonii, odbierany jest przez wielu jako symbol sowieckiej okupacji.


KOMENTARZ BIBUŁY: Ha! Czarno na białym widać KTO popiera sowiecki reżim i dalej ma komunistyczne resentymenty. A o jakich to „wyzwolicielach” mówi rabin? O tych, co przez 51 lat okupowali Estonię? Widać, że „wyzwoliciele” i dziesiejsi ich obrońcy to jedno i to samo.


ZOB. RÓWNIEŻ:

.