Aktualizacja strony została wstrzymana

Symbol narodowców wycofany z policyjnych szkoleń przeciw ksenofobii

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński wycofał mówiące o falandze materiały szkoleniowe przeznaczone dla mundurowych. Kurs dotyczył działań przeciw ksenofobii.

Symbol narodowców wycofany z policyjnych szkoleń przeciw ksenofobii

Fot. Maciek Markowski/FORUM

Od 2006 roku policjanci szkolą się z zapobiegania przestępstwom z nienawiści. Wówczas ruszył specjalny program koordynowany we współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do końca 2015 r. przeszkolono 86 tys. funkcjonariuszy.

Jak przypomina „Rzeczpospolita” osobne szkolenia prowadzi Biuro Służby Kryminalnej Komendy Głównej. W powstałym w 2012 roku poradniku  „Przestępstwa z nienawiści” zamieszczono „charakterystykę wybranych symboli o treści rasistowskiej”. Obok m.in. swastyki i krzyża Ku Klux Klanu pojawia się tam symbol narodowców – falanga.

W sprawie falangi interpelował do MSW Adam Andruszkiewicz, poseł Kukiz’15 i prezes Młodzieży Wszechpolskiej. Jego działania być może wpłynęły na politykę resortu, który na polecenie wiceministra Zielińskiego wycofał z użytku poradnik „Przestępstwa z nienawiści”. Jak uzasadnił decyzję wydział prasowy MSW –  „Poprzedni system szkoleń, zawarty w materiale pomocniczym, mógł sprzyjać kształtowaniu postaw niechętnych wobec niektórych środowisk. Tymczasem zadaniem policji jest zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom”.

Źródło: „Rzeczpospolita”

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-06-07) | http://www.pch24.pl/symbol-narodowcow-wycofany-z-policyjnych-szkolen-przeciw-ksenofobii,43789,i.html