Polski poseł obiecuje Ukraińcom zamknąć temat Wołynia? Ujawniamy manipulację sekcji ukraińskiej Polskiego Radia

Aktualizacja: 2016-06-6 10:07 am

Ukraińskie media podchwyciły manipulację sekcji ukraińskiej Polskiego radia, pisząc, że polski poseł obiecał zamknięcie tematu Wołynia.

W swojej wypowiedzi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia Michał Dworczyk jednoznacznie potwierdza, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa dokonanego przez Ukaińców.

Orginalna wypowiedź posła Dworczyka brzmiała: “Stąd w tym roku determinacja Prawa i Sprawiedliwości, żeby ten temat zamknąć, zbrodnię ludobójstwa nazwać po imieniu i rozpocząć nowy etap [relacji polsko-ukraińskich – red.] już bez tego obciążenia“. Poseł dodał również: “Jesteśmy na ostatniej prostej, aby parlament przyjął jednoznaczną ocenę tych dramatycznych wydarzeń, znaczy, żeby zbrodnie popełnone na Wołyniu i województwach południowo-wschodnich II RP, nazwać ludobójstwem, oddać hołd ofiarom“.

Tymczasem jako cytat z tej rozmowy w artykule przygotowanym przez Redakcję Ukraińską Polskiego Radia pojawia się zupełnie inne sformułowania: «ÐŸÐ¾Ð»ÑŒÑ‰Ñ– важливо будувати стратегічне партнерство з Україною на правовій основі. Цьогоріч Сейм Польщі має намір закрити тему Волинської трагедії Ñ– почати новий етап взаємин між Польщею та Україною без цього тягаря». Można je przetłumaczyć jako: “Dla Polski ważne jest budowanie strategicznego partnerstwa z Ukrainą na podstawie prawnej. W tym roku Sejm RP zamierza zamknąć temat tragedii wołyńskiej i rozpocząć nowy etap w stosunkach między Polską a Ukrainą już bez tego ciężaru“.

Jest to jedyny “cytat” z wywiadu w całym artykule, który wypacza sens wypowiedzi posła. Co więcej ta wypowiedź trafia dalej do ukraińskich mediów, które zmieniają ją jeszcze bardziej. Portal ualife.net pisze w oparciu o ten wywiad, że poseł Dworczyk obiecał zamknięcie tematu Wołynia w tym roku.

Autorem artykułu Redakcji Ukraińskiej jest Taras Andruchowycz, to syn Jurija Andruchowycza – ukraińskiego pisarza ze Stanisławowa.

CZYTAJ WIĘCEJ:

kresy.pl

 


 

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87915 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]