Polski poseł obiecuje Ukraińcom zamknąć temat Wołynia? Ujawniamy manipulację sekcji ukraińskiej Polskiego Radia

Ukraińskie media podchwyciły manipulację sekcji ukraińskiej Polskiego radia, pisząc, że polski poseł obiecał zamknięcie tematu Wołynia.

W swojej wypowiedzi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia Michał Dworczyk jednoznacznie potwierdza, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa dokonanego przez Ukaińców.

Orginalna wypowiedź posła Dworczyka brzmiała: „Stąd w tym roku determinacja Prawa i Sprawiedliwości, żeby ten temat zamknąć, zbrodnię ludobójstwa nazwać po imieniu i rozpocząć nowy etap [relacji polsko-ukraińskich – red.] już bez tego obciążenia„. Poseł dodał również: „Jesteśmy na ostatniej prostej, aby parlament przyjął jednoznaczną ocenę tych dramatycznych wydarzeń, znaczy, żeby zbrodnie popełnone na Wołyniu i województwach południowo-wschodnich II RP, nazwać ludobójstwem, oddać hołd ofiarom„.

Tymczasem jako cytat z tej rozmowy w artykule przygotowanym przez Redakcję Ukraińską Polskiego Radia pojawia się zupełnie inne sformułowania: «ÐŸÐ¾Ð»ÑŒÑ‰Ñ– важливо будувати стратегічне партнерство з Україною на правовій основі. Цьогоріч Сейм Польщі має намір закрити тему Волинської трагедії Ñ– почати новий етап взаємин між Польщею та Україною без цього тягаря». Można je przetłumaczyć jako: „Dla Polski ważne jest budowanie strategicznego partnerstwa z Ukrainą na podstawie prawnej. W tym roku Sejm RP zamierza zamknąć temat tragedii wołyńskiej i rozpocząć nowy etap w stosunkach między Polską a Ukrainą już bez tego ciężaru„.

Jest to jedyny „cytat” z wywiadu w całym artykule, który wypacza sens wypowiedzi posła. Co więcej ta wypowiedź trafia dalej do ukraińskich mediów, które zmieniają ją jeszcze bardziej. Portal ualife.net pisze w oparciu o ten wywiad, że poseł Dworczyk obiecał zamknięcie tematu Wołynia w tym roku.

Autorem artykułu Redakcji Ukraińskiej jest Taras Andruchowycz, to syn Jurija Andruchowycza – ukraińskiego pisarza ze Stanisławowa.

CZYTAJ WIĘCEJ:

kresy.pl

 


 

Za: Kresy.pl (06 czerwca 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/redakcja-ukrainska-polskiego-radia-manipuluje-przy-tlumaczeniach-wypowiedzi-politykow

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content