„Jestem banderowcem”. Zobacz jak ukraińscy licealiści ze Stanisławowa czczą zbrodniarzy

Aktualizacja: 2016-06-2 9:47 am

W internecie niezwykłą popularnością cieszy się film, na którym uczniowie fizyczno-technicznego Liceum ze Stanisławowa (Iwano-Frankiwsk) śpiewają kontrowersyjną piosenkę. Padają w niej słowa „Jestem banderowcem”, imprezie towarzyszy niebiesko-żółta flaga Ukrainy oraz czarno-czerwona flaga zbrodniczych formacji OUN, a w takich barwach ubrani są również sami uczniowie.

„Jestem banderowcem”. Zobacz jak ukraińscy licealiści ze Stanisławowa czczą zbrodniarzy

„Weterani” UPA bezczelnie paradujący na polskiej ziemi. By Birczanin (Own work (own photo)) [Public domain], via Wikimedia Commons

Uczennice szkoły ubrane w czerwone podkoszulki i czarne sukienki przepasane są szarfami z napisem „Jestem banderówką”. Z kolei uczniowie – cali na czarno – mają na przepasającym ich czerwonym materiale napisane „Jestem banderowcem”.

Takie jednoznaczne deklaracje padły podczas „Dnia Liceum”. Szkoła, gdzie doszło do skandalu, znajduje się w Iwano-Frankiwsku (niegdyś Stanisławów) na terytorium należącym obecnie do Ukrainy. Wyniki wyborcze wskazują, że formacje polityczne odwołujące się do krwawego neonazistowskiego dziedzictwa Stepana Bandery najlepsze wyniku uzyskują właśnie blisko granicy z Polską.

Oprócz szarf i pieśni o Banderze i Ukrainie, na uroczystości powiewała państwowa flaga oraz czarno-czerwony sztandar Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz banderowskiej frakcji w Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B).

OUN prowadziła w II Rzeczpospolitej działalność terrorystyczną. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali wielu wysokich polskich urzędników, a ich ofiarami padli m.in. Tadeusz Hołówko i Bronisław Pieracki. W trakcie II Wojny Światowej ukraińscy naziści współpracowali z III Rzeszą, a UPA dokonała ludobójstwa na Polakach zamieszkujących Wołyń i Małopolskę wschodnią. Mordy trwały jeszcze po zakończeniu działań na frontach.

Dzisiaj banderyzm staje się coraz istotniejszym elementem świadomości narodowej Ukraińców. „Zawodowi przyjaciele” Ukrainy w Polsce starają się przekonywać, że wynika to z faktu, że dzisiaj nasz wschodni sąsiad jest w konflikcie z Rosją, z którą również walczyli tamtejsi nacjonaliści w przeszłości. Niewątpliwie jednak istotnym i integralnym elementem tej ideologii jest nienawiść do Polski i roszczenia terytorialne wobec tak zwanego Zakerzonia, czyli południowo-wschodnich terenów naszej Ojczyzny, które zdaniem banderowców powinny znajdować się pod władzą Kijowa. Nie są to jednak drobne spory graniczne o szczyt góry, strumyk czy polną drogę. Zakerzonie sięga daleko aż za Rzeszów!

By Mix321 (Own work, Atlas of history of Poland) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons 

Michał Wałach

 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87808 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]