Aktualizacja strony została wstrzymana

Tak giną resztki cywilizacji. „Jogging między grobami” w rocznicę bitwy pod Verdun

Szybka przebieżka między grobami? Takie rzeczy tylko na obchodach 100. rocznicy krwawej bitwy pod Verdun. Spektakl niemieckiego reżysera oburzył francuskich polityków.

Szok i niedowierzanie musiał zapanować wśród uczestników obchodów, kiedy w czasie uroczystości, około 3,5 tysiąca nastolatków z Francji i Niemiec przebiegło między grobami na cmentarzu w Douamont, na którym spoczywają żołnierze polegli w czasie bitwy. Następnie młodzież podzieliła się na grupy i „stoczyła” bitwę. Uczniowie zadawali sobie ciosy i przepychali w rytm wybijany przez doboszy na metalowych beczkach.

Bieg stanowił – jak nie trudno odgadnąć – artystyczną wizję niemieckiego reżysera całego przedsięwzięcia. Volker Schlöndorff tłumaczył, że w ten sposób chciał odwzorować chaos panujący na polu bitwy pod Verdun.

Na głowy pomysłodawców posypały się w pełni zasłużone gromy. Przewodnicząca Frontu Narodowego, Marine Le Pen, nazwała ten fragment uroczystości „joggingiem pomiędzy grobami” i stwierdziła, że był on „nieprzyzwoity, naprawdę nieprzyzwoity”.

  Tak giną resztki cywilizacji. „Jogging między grobami” w rocznicę bitwy pod Verdun

fot.Arnaud Beinat/MAXPPP/FORU

Źródło: rp.pl

luk

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-05-31) | http://www.pch24.pl/tak-gina-resztki-cywilizacji--jogging-miedzy-grobami-w-rocznice-bitwy-pod-verdun-,43617,i.html

Skip to content