Tak giną resztki cywilizacji. „Jogging między grobami” w rocznicę bitwy pod Verdun

Aktualizacja: 2016-05-31 10:47 am

Szybka przebieżka między grobami? Takie rzeczy tylko na obchodach 100. rocznicy krwawej bitwy pod Verdun. Spektakl niemieckiego reżysera oburzył francuskich polityków.

Szok i niedowierzanie musiał zapanować wśród uczestników obchodów, kiedy w czasie uroczystości, około 3,5 tysiąca nastolatków z Francji i Niemiec przebiegło między grobami na cmentarzu w Douamont, na którym spoczywają żołnierze polegli w czasie bitwy. Następnie młodzież podzieliła się na grupy i „stoczyła” bitwę. Uczniowie zadawali sobie ciosy i przepychali w rytm wybijany przez doboszy na metalowych beczkach.

Bieg stanowił – jak nie trudno odgadnąć – artystyczną wizję niemieckiego reżysera całego przedsięwzięcia. Volker Schlöndorff tłumaczył, że w ten sposób chciał odwzorować chaos panujący na polu bitwy pod Verdun.

Na głowy pomysłodawców posypały się w pełni zasłużone gromy. Przewodnicząca Frontu Narodowego, Marine Le Pen, nazwała ten fragment uroczystości „joggingiem pomiędzy grobami” i stwierdziła, że był on „nieprzyzwoity, naprawdę nieprzyzwoity”.

  Tak giną resztki cywilizacji. „Jogging między grobami” w rocznicę bitwy pod Verdun

fot.Arnaud Beinat/MAXPPP/FORU

Źródło: rp.pl

luk

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87797 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]