Aktualizacja strony została wstrzymana

Praga czeska: Żydowskie bojówki zniszczyły wystawę uznając ją za antysemicką

Wystawa Petera Fussa w Galerii Nod w Pradze została zdemolowana przez członków praskiej gminy żydowskiej i zamknięta po 30 minutach od otwarcia. Wernisaż pt. „Achtung” składał się z obrazów przedstawiających hitlerowców z opaskami z Gwiazdą Dawida.

Fragment wystawy
Fragment wystawy „Achtung” Petera Fussa w galerii Nod w Pradze.

Żydzi, którzy pojawili się na wernisażu byli – zdaniem autora wystawy – bardzo agresywni. Niszczyli prace, grozili, że podpalą galerię, szarpali ludzi, którzy przyszli na wystawę, szczuli psem, którego przyprowadzili ze sobą. Co ich tak oburzyło? Wernisaż pt. ”Achtung” składał się z obrazów przedstawiających sceny z okupacji. Hitlerowcy mieli jednak na ramionach opaski z Gwiazdą Dawida. Peter Fuss (pseudonim polskiego artysty) ich zdjęcia zapożyczył ze scen filmowych, m. in. z „Listy Schindlera”.

Jak tłumaczy Fuss ideę swojego wernisażu? – Gwiazda Dawida stała się symbolem ofiary, cierpienia i prześladowania. Nie dopuszczamy do świadomości, że są miejsca na świecie, gdzie Gwiazda Dawida niesie za sobą zupełnie inne odczucia; że są miejsca, gdzie Gwiazda Dawida odbierana jest jak swastyka – mówi Fuss. Jego zdaniem polityka pamięci historycznej, pamięć o tragedii narodu żydowskiego i historyczne skojarzenie „Żyd – ofiara”, sprawiają, iż ciężko nam dopuścić do świadomości fakt, że „Żydzi w Izraelu od lat stosują rasistowską politykę segregacji i dyskryminacji. Źe Żydzi zamykają Palestyńczyków w gettach i enklawach, otaczają ich murem, wyburzają palestyńskie domy, zabraniają swobodnie się poruszać – pisze.

Pytany o to, czy nie obawia się oskarżeń o antysemityzm odpowiada w sposób zdecydowany: – Jestem przeciwnikiem antysemityzmu. Nie akceptuję ataków na naród żydowski. Wielokrotnie już piętnowałem przejawy antysemityzmu i im się przeciwstawiałem. Będę dalej to robił. Nie znaczy to jednak, że będę się milcząco godził i nie będę krytykował aktów segregacji rasowej jakiej dopuszczają się Żydzi. Peter Fuss jest polskim artystą, działającym głównie w Trójmieście. Jego wystawa w 2007 roku w Koszalinie, zatytułowana „Jesus Christ king of Poland”, na którą składały się zrzuty ekranów z forów internetowych (m.in. Forum Frondy), miała zawierać – zdaniem Fussa – wypowiedzi o charakterze antysemickim i rasistowskim. Internauci żartowali z niego wówczas, że niezbyt uważnie zrozumiał, co napisali.

Fuss mówi w komentarzu do tego, co się stało kilkadziesiąt minut po otwarciu jego wystawy: – Zachowanie przedstawicieli społeczności żydowskiej na wernisażu było gorzką puentą mojej wystawy. Ci ludzie, swoim zachowaniem pokazali, że są Żydzi, którzy metod nazistowskich używają nie tylko tam, na linii ognia, w Izraelu i Strefie Gazy, ale także tu, w wolnym europejskim kraju. Naziści dzielili sztukę na taką, którą akceptują i na taką, która w ich mniemaniu jest zdegenerowana i nie ma prawa istnieć. To samo zrobili ludzie z praskiej gminy żydowskiej. I zrobili to w sposób, z jakiego dumne byłyby nazistowskie bojówki.

JaLu/Free-media.pl/Peterfuss.pl/Galeriazerozer


Za: Fronda.pl
„Porównuje żydów do nazistowskich bojówek, bo zniszczyli mu wystawę”

Skip to content