Światowa Organizacja Zdrowia: niebezpieczny wirus Zika to skutek złej polityki zwalczania komarów

Aktualizacja: 2016-05-28 1:21 pm

Zdaniem dyrektor generalnej Światowej Organizacji Zdrowia, Margaret Chan, przyczyną epidemii wirusa Zika są nieprawidłowości w polityce zwalczania komarów. Jej modyfikacje doprowadziły do wzrostu populacji insektów, których szczególny, (nieżyjący w Polsce) gatunek odpowiada za przenoszenie wirusa. W idącym w sukurs zwolennikom kontroli populacji fragmencie przemówienia Chan skrytykowała także błędy w planowaniu rodziny w regionach, gdzie rozprzestrzenia się wirus.

Według Margaret Chan nieprawidłowości w walce z komarami rozpoczęły się już w latach 70-tych XX wieku. Wówczas to, zdaniem dyrektor generalnej WHO, wiele krajów odstąpiło od prawidłowych metod walki z insektami – pozwalających na utrzymywanie populacji komarów na niższym poziomie. W efekcie choroba uśpiona przez sześć dziesięcioleci w Azji i Afryce ponownie ujrzała światło dzienne.

W swoim przemówieniu skierowanym do Światowej Organizacji Zdrowia Chan wyraziła swoją opinię także odnośnie drugiej przyczyny choroby. Skrytykowała Amerykę Południową i Karaiby (gdzie dochodzi do znacznej ilości zakażeń) za zbyt duży odsetek nieplanowanych ciąż. Stwierdziła, że Światowa Organizacja Zdrowia radzi kobietom unikanie ukąszeń przez komary, a także opóźnianie ciąży. Wirus Zika odpowiada za schorzenia u dzieci poczętych, takie jak małogłowie.

Wirus Zika występuje głównie w Ameryce Południowej Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej, a także na wyspach Pacyfiku. Część naukowców obawia się, że zaplanowane na lato Igrzyska Olimpijskie w brazylijskim Rio de Janeiro doprowadzą do rozprzestrzenienia choroby na świecie. Pojawiły się głosy wzywające do przełożenia Olimpiady lub zmiany jej miejsca. Taką opinię wyraził choćby profesor zdrowia publicznego Amir Attaran na łamach „Harvard Health Review”. Organizatorzy Olimpiady nie zamierzają jednak poddawać się tym wezwaniom. Igrzyska odbędą się zgodnie z planem i we współpracy z WHO.

Jak podał w tegorocznym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny, zakażenie wirusem Zika odbywa się poprzez komary z wybranych gatunków z rodzaju Aedes, aktywnych głównie w ciągu dnia. W większości przypadków choroba jest bezobjawowa, jednak może powodować wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci. Dlatego też GIS odradza kobietom w ciąży podróżowanie w rejony panowania wirusa.

Zgodnie z lutowym stanowiskiem GiS-u Zika nie zagraża obecnie mieszkańcom Polski.

Źródła: edition.cnn.com / gis.gov.pl

mjend

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87770 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]