Aktualizacja strony została wstrzymana

Czechy: episkopat o nadgorliwości policji w czasie wizyty prezydenta Chin

Czescy biskupi są zaniepokojeni nadgorliwością policji podczas wizyty prezydenta Chin w Pradze. Przewodniczący komisji społecznej episkopatu bp Václav Malý wysłał w tej sprawie list otwarty do ministra spraw wewnętrznych i szefa policji. Jest on reakcją na wyniki wstępnego dochodzenia w sprawie działań służb bezpieczeństwa podczas wizyty Xi Jinpinga, która odbyła pod koniec marca.

Policjanci zablokowali demokratyczną i legalnie zorganizowaną demonstrację, domagali się zwinięcia flag tybetańskich oraz wielkiego plakatu przedstawiającego Dalai Lamę i Václava Havla, stosowali nieadekwatne środki przymusu i dopuszczali się werbalnego ataku na demonstrantów – wylicza bp Malý. Do podobnych zachowań policji doszło też w trakcie przejazdu rosyjskiego klubu motocyklowego Nocne Wilki – dodaje czeski biskup.

Zdaniem przedstawiciela episkopatu takie zachowanie policji jest bardzo szkodliwe. Narusza bowiem zaufanie obywateli do policji, które jest niezbędne dla prawomocnego państwa i demokratycznej kultury. Bp Václav Malý jest biskupem pomocniczym w Pradze. W przeszłości był jednym z sygnatariuszy i rzeczników Karty 77. W 1989 r. razem z innymi dysydentami stał na czele aksamitnej rewolucji.

kb/ rv, apha

Za: Radio Watykańskie (20/05/2016) | http://pl.radiovaticana.va/news/2016/05/20/czechy_episkopat_o_nadgorliwo%C5%9Bci_policji_w_czasie_wizyty_pr/1231272