Czechy: episkopat o nadgorliwości policji w czasie wizyty prezydenta Chin

Aktualizacja: 2016-05-20 11:42 am

Czescy biskupi są zaniepokojeni nadgorliwością policji podczas wizyty prezydenta Chin w Pradze. Przewodniczący komisji społecznej episkopatu bp Václav Malý wysłał w tej sprawie list otwarty do ministra spraw wewnętrznych i szefa policji. Jest on reakcją na wyniki wstępnego dochodzenia w sprawie działań służb bezpieczeństwa podczas wizyty Xi Jinpinga, która odbyła pod koniec marca.

Policjanci zablokowali demokratyczną i legalnie zorganizowaną demonstrację, domagali się zwinięcia flag tybetańskich oraz wielkiego plakatu przedstawiającego Dalai Lamę i Václava Havla, stosowali nieadekwatne środki przymusu i dopuszczali się werbalnego ataku na demonstrantów – wylicza bp Malý. Do podobnych zachowań policji doszło też w trakcie przejazdu rosyjskiego klubu motocyklowego Nocne Wilki – dodaje czeski biskup.

Zdaniem przedstawiciela episkopatu takie zachowanie policji jest bardzo szkodliwe. Narusza bowiem zaufanie obywateli do policji, które jest niezbędne dla prawomocnego państwa i demokratycznej kultury. Bp Václav Malý jest biskupem pomocniczym w Pradze. W przeszłości był jednym z sygnatariuszy i rzeczników Karty 77. W 1989 r. razem z innymi dysydentami stał na czele aksamitnej rewolucji.

kb/ rv, apha

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87598 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]