Aktualizacja strony została wstrzymana

Minister Waszczykowski chce włączenia Polski w wojnę syryjską?

Minister spraw zagranicznych ogłosił, że Polska jest gotowa na wysłanie samolotów bojowych i okrętów dla „koalicji chętnych” szykującej operację na Bliskim Wschodzie.

W wywiadzie dla dziennikarza „Rzeczpospolitej” Witold Waszczykowski mówił o działaniach militarnych organizowanych przez „koalicje chętnych” na potrzeby operacji w Libii bądź Syrii. Charakterystyczne, że pojęcia „koalicji chętnych” używała adminsitracja Bushaj juniora gdy w 2003 r. dokonała nielegalnego z punktu widzenia prawa międzynarodowego, zbrojnego ataku na Irak. Szef dyplomacji przyznał, że są to działania prowadzone poza NATO, a wśród ich promotorów wymienił USA, Francję i Włochy. USA przewodziły w 2003 r. atakowi na Irak, Francja była w 2011 r. głównym państwem atakującym Libię.

Minister spraw zagranicznych zadeklarował wysłanie na Morze Śródziemne dwóch naszych okrętów (ORP Kontradmirał Xawery Czernicki i ORP Tadeusz Kościuszko) oraz kilka samolotów F-16. Ponieważ jako miejsca dyslokacji tych myśliwców Waszczykowski wymienił Jordanię bądź Kuwejt można przypuszczać, że mają być one przeznaczone do ewentualnych działań wobec Syrii. 

Jak twierdził koalicje są dopiero na etpie formowania i precyzowania celów.

rp.pl/kresy.pl

Skip to content