Homolobby uznało Polskę za miejsce mało przyjazne środowiskom LGBTI

Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów ILGA wydało Raport, w którym oceniło polityczną i prawną sytuację środowisk LGBTI w poszczególnych krajach Europy. Polska została uznana za jedno z najmniej przyjaznych miejsc osobom homoseksualnym. Na podobnym poziomie uplasowała się również Litwa oraz Łotwa. Wyniki Raportu wskazują, że najbardziej przyjaznymi państwami dla osób spod znaku „tęczowej flagi” są Belgia, Wielka Brytania, Dania oraz Portugalia i Hiszpania.

Zgodnie z informacjami zawartymi w Raporcie, Polska otrzymała notę 18% co plasują ją w gronie najbardziej konserwatywnych krajów, w których środowiska LGBTI nie posiadają specjalnych przywilejów w postaci legalizacji związków partnerskich, tzw. małżeństw homoseksualnych czy też prawa do adopcji dzieci. Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów ILGA Europe, współpracujące z Amnesty International, za wzór do naśladowania uznało m.in. Belgię oraz Wielką Brytanią które otrzymały wynik na poziomie ok. 80%. Niewiele gorzej oceniona została sytuacja polityczno – prawna w krajach Półwyspu Iberyjskiego oraz Danii, które mogły liczyć na wynik w okolicach 70%.

Autorzy Raportu poważnie skrytykowali Polskę za „negatywną retorykę i sprzeciw wobec równości osób LGBTI”. Działacze środowisk homoseksualnych zwrócili uwagę, na rzekome pogorszenie sytuacji osób homoseksualnych, które miało miejsce na przestrzeni ostatniego roku. Wg Stowarzyszenia ILGA, środowiska LGBTI są szczególnie zawiedzione fiaskiem wprowadzenia tzw. ustawy o uzgodnieniu płci, w której tworzenie zaangażowana była m.in. Anna Grodzka. Zdaniem działaczy ILGA, ostanie miesiące to znaczące zwiększenie obecności krytycznych opinii pod adresem środowiska LGBT, określanych jako „homofobiczne”.

Jak wynika z Raportu, homoseksualiści w Polsce najbardziej ubolewają nad brakiem prawnego usankcjonowania związków partnerskich osób tej samej płci.

Źródło: gość.pl

POz

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-05-12)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content