Aktualizacja strony została wstrzymana

Nowy Jork: Skandal w zarządzaniu funduszami emerytalnymi z udziałem żydowskich polityków, biznesmenów i izraelskiej firmy

Skandal wykryty w zarządzaniu funduszami emerytalnymi pracowników stanowych Nowego Jorku, rozszerza się i przybiera już rozmiary międzynarodowe. A ściślej: chodzi o kryminalny udział izraelskiej firmy Giza Venture Capital, która miała dać łapówkę politykowi Hank Morris za możliwość nadzoru funduszy.

Izraelska firma zapłaciła kalifornijskiej firmie z Los Angeles, DAV-Wetherly Financial, „znaczącą kwotę” – której wysokości nie ujawnia się w tej chwili – za prawo do nadzoru częścią funduszów pracowniczych w wysokości 20 milionów dolarów. Firma kalifornijska potajemnie i za opłatą odstąpiła następnie te prawa innej firmie – Searle & Co z Connecticut.  Śledztwo obejmuje zdarzenie, które miało miejsce w 2005 roku.

Prowadzący śledztwo Prokurator Generalny stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo zarzucił Morrisowi, że zezwolił firmie Searle & Co na pobranie kwoty 15 milionów dolarów.

Izraelska firma Giza , zarządzająca kwotą 600 milionów dolarów, otrzymała prawo zarządzania funduszami od byłego głównego księgowego stanu Nowy Jork, Alana Havesi, Żyda nowojorskiego, skazanego wcześniej za inne za malwersacje finansowe i usuniętego ze stanowiska.

Rzecznik obecnego księgowego stanowego, Tom DiNapoli potwierdził, że izraelska firma Giza otrzymała 20 milionów dolarów pieniędzy pochodzących ze stanowego funduszu pracowniczego.

Firma DAV-Wetherly, kierowana przez prominentnego Żyda i niezwykle hojnego „darczyńcę” Partii Demokratycznej, Daniela Weinsteina, odmówiła komentarzy w tej sprawie.

Podobnie, izraelska firma Giza nie raczyła odpowiedzieć na zapytania dziennikarzy.

Opracowanie: Bibula Information Services – B.I.S. – www.bibula.com – na podstawie NYPost

Skip to content