Żydowska pikieta przed polskim konsulatem w Nowym Jorku: bronili Grossa przypominając o „polskich zbrodniach wojennych”

Aktualizacja: 2016-05-6 11:30 am

Około 200 demonstrantów protestowało przed polskim konsulatem w Nowym Jorku przeciwko „wybielaniu polskich zbrodni wojennych” w czasie Holokaustu oraz nękaniu Jana Tomasz Grossa. Pikietę zorganizował rabin Zev Friedman.

Żydowska pikieta przed polskim konsulatem w Nowym Jorku: bronili Grossa przypominając o „polskich zbrodniach wojennych”

Protest  – jak podkreślają organizatorzy –  przeprowadzono w odpowiedzi na nękanie przez polski wymiar sprawiedliwości Jana Tomasz Grossa. Głównym organizatorem akcji protestacyjnej był dziekan prywatnego żydowskiego liceum Rambam Mesivt rabin Zev Friedman. Pikieta, w której wzięli udział głównie młodzi ludzie, odbyła się w żydowski Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

Uczestnicy protestu „wzięli w obronę” urodzonego w Warszawie, amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia Jana Tomasza Grossa, który zdaniem pikietujących jest nękany przez polski wymiar sprawiedliwości.

Historyk został przesłuchany w kwietniu przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, w związku z skandalicznym stwierdzeniem zawartym w artykule opublikowanym w „Die Welt”: „Polacy w trakcie wojny zabili więcej Żydów niż Niemców”.

Friedman skrytykował polski rząd „utrzymujący, że jest demokracją” za dławienie wolności słowa uderzające w pracę uznanego w świecie historyka. Organizator pikiety zganił Polskę za ukazywanie incydentu w Jedwabnem jako „odosobnionego przypadku”. Jak podkreślił zna wiele opowieści o radości polskich sąsiadów wywołanej bezlitosnym prześladowaniem żydów.

Informująca o pikiecie Jewish Telegraphic Agency przypomina słowa prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone podczas otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej wzywające do „przekazywania prawdy o tym, co się działo, prawdę o bohaterstwie, ale i o zdradzie”. Wypomniano jednak prezydentowi, iż był długo członkiem PiS, partii prezentującej „nacjonalistyczny obraz współczesnej polskiej historii” oraz bagatelizującej rolę Polaków w prześladowaniu żydów.

Źrodło: jta.org

luk

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87390 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]