Aktualizacja strony została wstrzymana

Belgia: Eutanazja coraz popularniejsza

Zdaniem eksperta „Stała się ona śmiercią jak każda inna”

W ostatnim roku w Belgii dokonano 2000 eutanazji, co stanowi już 2% wszystkich zgonów w tym kraju. Odsetek ten zwiększył się ponad dwukrotnie od 2008 roku. W między czasie doszło do rozszerzenia możliwości dokonywania jej na nieletnich czy chorych na depresję. W ostatnich latach z tego ostatniego powodu poddano eutanazji ponad 60 osób.

Eutanazja w Belgii stała się wyborem osób tracących wzrok, chorych na Alzheimera w fazie początkowej, zmęczonych życiem, przestępców seksualnycg, ludzi w podeszłym wieku i samotnych.

Według belgijskiego onkologa Benoîta Beuselincka potwierdza się teoria równi pochyłej związanej z utanazją. Po likwidacji jasnej zasady mówiącej, że „lekarz nie może bezpośrednio i dobrowolnie zabić chorego„, znalazły się „coraz liczniejsze wskazania, utrudniające, a nawet uniemożliwiające wytyczenie” wyraźnych granic eutanazji.

kresy.pl / onet.pl

Za: Kresy.pl (02 maja 2016)

 


 

Belgia: katolicki Dom Starców nie chce dopuścić do eutanazji, rodzina pacjenta… protestuje

W Belgii, jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów świata, takie wydarzenia zdarzają się niezmiernie rzadko. W roku 2011 niewielki katolicki Dom Starców zgodził się na eutanazję chorego na raka 74-letniego dziś pacjenta. Teraz jednak ten sam Dom Starców znacząco zmienił linię nie dopuszczając nawet do fizycznego kontaktu z nieuleczalnie chorym.

Kierownictwo katolickiej placówki stwierdziło, że pacjent ma być odtransportowany do domu, gdzie ma przebywać pod stałą opieką lekarza i 24-godzinną opieką pielęgniarek. Gdy okazało się, że w obronie życie starszego pana skutecznie staje Dom Starców, problemy zaczęła stwarzać najbliższa rodzina pacjenta. Krewni 74-latka oskarżają Dom Starców o… znęcanie się nad chorym transportując go kilkanaście kilometrów i „stwarzając niedogodności natury psychicznej”.

Sprawa jest na tyle poważna, iż do prowadzenia obrad w sądzie w Leuven wyznaczono aż trzech sędziów. Przebieg i ostateczna decyzja sądu może bowiem wyznaczyć nowe standardy w zakresie stosowania przepisów związanych z prawem do eutanazji w Belgii.

W zależności od okoliczności każdego przypadku, w Belgii wspomagane samobójstwo nie jest przestępstwem. Liczba przypadków eutanazji w Belgii rośnie od czasu jej legalizacji w roku 2002. W ubiegłym roku poddano tam eutanazji rekordową liczbę osób – 2021. Dwa lata temu z kolei Belgia stała się pierwszym krajem na świecie, który nie wyznacza limitu wieku dla aktywnej eutanazji.

ChS

Źródło www.intoleranceagaistchristians.com, www.sedmitza.ru

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-05-28)

 


 

.