Norwegia: Kościół katolicki nie będzie już prowadzić państwowej rejestracji małżeństw

Aktualizacja: 2016-05-2 11:00 am

„Księża katoliccy w Norwegii nie będą pracować niczym urzędy stanu cywilnego” – oświadczył biskup diecezji Oslo, Bernt Eidsvig. Decyzja ta związana jest z legalizacją związków jednopłciowych przez norweskich luteranów. Teraz Kościoły katolickie Norwegii mogą spodziewać się wyrazów niezadowolenia i krytyki ze strony niektórych partii i polityków.

Bp Eidsvig odbył konsultacje ze Stolicą Apostolską na temat różnic pomiędzy zawarciem cywilnego związku małżeńskiego, a małżeństwem jako sakramentu. W wywiadzie dla Catholic News Service norweski duchowny powiedział, że „wielu Norwegów w dalszym ciągu nie popiera homozwiązków, a małżeństwo uznają za związek kobiety i mężczyzny.”

Biskup Eidsvig wyraził solidarność ze wszystkimi luterańskimi duchownymi, którzy nie popierają decyzji norweskiego Synodu luterańskiego. – Decyzja o legalizacji homozwiązków w moim kraju zmieniła nie tylko chrześcijańskie pojmowanie małżeństwa, ale także historyczne i  uniwersalne rozumienie związku małżeńskiego – powiedział katolicki biskup diecezji Oslo.

Norwegia jest krajem tradycyjnie luterańskim. Luteranizm wyznaje około 75 proc. społeczności tego skandynawskiego kraju. Walczących z islamem o drugie miejsce katolików jest dziś w Norwegii około 200 tysięcy, z czego większość to imigranci z zagranicy, głównie z Polski.

Źródło: Catholic News Service, sedmitza.ru

ChS

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87287 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]