Aktualizacja strony została wstrzymana

Norwegia: Kościół katolicki nie będzie już prowadzić państwowej rejestracji małżeństw

„Księża katoliccy w Norwegii nie będą pracować niczym urzędy stanu cywilnego” – oświadczył biskup diecezji Oslo, Bernt Eidsvig. Decyzja ta związana jest z legalizacją związków jednopłciowych przez norweskich luteranów. Teraz Kościoły katolickie Norwegii mogą spodziewać się wyrazów niezadowolenia i krytyki ze strony niektórych partii i polityków.

Bp Eidsvig odbył konsultacje ze Stolicą Apostolską na temat różnic pomiędzy zawarciem cywilnego związku małżeńskiego, a małżeństwem jako sakramentu. W wywiadzie dla Catholic News Service norweski duchowny powiedział, że „wielu Norwegów w dalszym ciągu nie popiera homozwiązków, a małżeństwo uznają za związek kobiety i mężczyzny.”

Biskup Eidsvig wyraził solidarność ze wszystkimi luterańskimi duchownymi, którzy nie popierają decyzji norweskiego Synodu luterańskiego. – Decyzja o legalizacji homozwiązków w moim kraju zmieniła nie tylko chrześcijańskie pojmowanie małżeństwa, ale także historyczne i  uniwersalne rozumienie związku małżeńskiego – powiedział katolicki biskup diecezji Oslo.

Norwegia jest krajem tradycyjnie luterańskim. Luteranizm wyznaje około 75 proc. społeczności tego skandynawskiego kraju. Walczących z islamem o drugie miejsce katolików jest dziś w Norwegii około 200 tysięcy, z czego większość to imigranci z zagranicy, głównie z Polski.

Źródło: Catholic News Service, sedmitza.ru

ChS

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-05-02) | http://www.pch24.pl/norwegia--kosciol-katolicki-nie-bedzie-juz-prowadzic-panstwowej-rejestracji-malzenstw,42929,i.html

Skip to content