Będą decydować kto zasługuje na życie? Szwajcaria przymierza się do selekcji zarodków

Szwajcarscy biskupi biją na alarm. Władze tego kraju przymierzają się do wprowadzenia badań przedimplantacyjnych. Takie praktyki noszą znamiona eugeniki – ostrzegają biskupi wskazując, że proponowane rozwiązanie „nie respektuje niezbywalnej godności osoby ludzkiej” i stygmatyzuje osoby z zespołem Downa.

W planowanym na 5 czerwca referendum Szwajcarzy zdecydują o losach ustawy umożliwiającej selekcję zarodków pod kątem możliwości zaistnienia choroby lub ciężkiego upośledzenia. Chodzi o diagnozowanie ludzkich zarodków przygotowywanych do procedury sztucznego zapłodnienia metodą in vitro.

Biskupi Szwajcarii przestrzegają, że przyjęcie takich rozwiązań będzie skutkować wprowadzeniem badań przedimplantacyjnych, które mogą mieć znamiona eugeniki. Kościelna Komisja ds. bioetyki oceniła zaś wprost, że „ustawa ta nie respektuje niezbywalnej godności osoby ludzkiej”.

Szczególny niepokój katolickich duchownych budzi zapis dotyczący oferowania badań przedimplantacyjnych nie tylko parom, które są nosicielami chorób dziedzicznych, lecz wszystkim decydującym się na sztuczne zapłodnienie.

Ponadto biskupi ocenili, że proponowane rozwiązanie będą stygmatyzacją osób dotkniętych Zespołem Downa. W myśl proponowanych przepisów, ta wada wrodzona jest wystarczającą przesłanką do odrzucenia zarodka. – Zgoda na badania przedimplantacyjne oznacza zgodę na wybór, kto zasługuje na to, by żyć, a kto nie – ocenili członkowie szwajcarskiej Komisji ds. bioetyki.

Źródło: wpolityce.pl

MA

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-04-28) | http://www.pch24.pl/beda-decydowac-kto-zasluguje-na-zycie--szwajcaria-przymierza-sie-do-selekcji-zarodkow,42896,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content