Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemcy: 3 lata więzienia za recytację obraźliwego wiersza o Erdoganie

Niemieckie władze wszczęły postępowanie karne przeciwko liderowi Partii Piratów w Berlinie Brunowi Krammowi, który publicznie recytował obraźliwy wiersz niemieckiego satyryka Jana Boehmermanna o tureckim prezydencie Erdoganie przed ambasadą Turcji – poinformowała telewizja N-tv.

W piątek Partia Piratów zorganizowała przed ambasadą Turcji w Berlinie demonstrację w obronie wolności słowa. Uczestniczyło w niej około 20 osób.

Policjanci dwukrotnie podchodzili do Kramma i domagali się przerwania recytacji, powołując się na decyzję berlińskiego sądu administracyjnego z 14 kwietnia, zgodnie z którą nie można występować z obraźliwą krytyką przed turecką placówką dyplomatyczną. Kramm nie zareagował. Policja aresztowała polityka.

Liderowi Partii Piratów postawiono zarzut „obrazy organów i przedstawicieli obcych państw”. Grozi mu grzywna lub 3 lata więzienia. Z podobnymi zarzutami spotkał się Boehmermann.

Jan Boehmermann jest gospodarzem wieczornego programu „Neo Magazine Royale” w niemieckiej telewizji publicznej ZDF. 31 marca satyryk wyrecytował wiersz o Erdoganie, zawierający aluzje seksualne i oskarżenia, że prezydent Turcji prześladuje mniejszości, źle traktuje Kurdów, chrześcijan oraz opozycję. Przed odczytaniem wiersza Boehmermann zaznaczył, że jest on „przykładem oszczerczych obelg”.

Władze Turcji ostro zaprotestowały przeciwko kpinom z głowy państwa. Sam Erdogan 11 kwietnia złożył w prokuraturze w Moguncji skargę na satyryka.

http://pl.sputniknews.com

Nie słyszeliśmy nigdy, aby aresztowano kogokolwiek w Niemczech za wysoce obraźliwe wypowiedzi o prezydencie Putinie, porównywanie go do Hitlera itp. Źe już nie wspomnę o licznych afrontach spotykających polskich polityków.
Admin

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2016-04-25)

Skip to content