Breivik zakpił z postępowej „sprawiedliwości”. Wygrał z Norwegią proces o „nieludzkie traktowanie”

Aktualizacja: 2016-04-21 9:41 am

Norweski terrorysta Anders Behring Breivik, który za zamordowanie w lipcu 2011 roku 77 osób odsiaduje karę 21 lat pozbawienia wolności, po raz kolejny zakpił z postępowego wymiaru sprawiedliwości. Tym razem osadzony pozwał swój kraj i oskarżył Norwegię o nieludzkie traktowanie i łamanie praw człowieka. Sąd przychylił się do niektórych zastrzeżeń zamachowca.

Sam fakt, że wielokrotny morderca, którzy działał z pełną premedytacją, został skazany zaledwie na 21 lat więzienia, już wywołuje śmieszność norweskigo wymiaru sprawiedliwości. Niestety „prawoczłowieczyzm” tryumfuje także i tam. Na wyższą karę, chociażby dożywocia, nie można w Norwegii nikogo skazać. Breivik niekoniecznie jednak wyjdzie na wolność po zasądzonym okresie. Wszystko zależy od postępów w resocjalizacji.

Ander Breivik już kilkakrotnie skarżył się na „krzywdzenie” go przez norweski aparat więziennictwa i pisał w tej sprawie listy do różnych osób i instytucji. Tym razem narzekał w sądzie głównie na izolowanie go od innych osadzonych. Właśnie w tej materii sąd przyznał mu rację.

Zdaniem sądu Breivik miał racje twierdząc, że jest nieludzko traktowany, a prawa człowieka są w stosunku do niego łamane. Te zaś, zdaniem sędziny, nie mogą być zawieszone nawet w przypadku terrorysty i mordercy. Breivik powołał w swojej sprawie na Europejską Konwencję Praw Człowieka. Sąd odrzucił zażalenia terrorysty, który twierdził, że kontrola korespondencji ogranicza mu prawo do życia rodzinnego.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i najprawdopodobniej zostanie wniesiona apelacja.

Źródło: gosc.pl, onet.pl

MWł

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87183 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]