Aktualizacja strony została wstrzymana

Swoboda organizuje marsz ku czci SS Galizien? „To prywatna inicjatywa pojedynczych działaczy”

W ukraińskich mediach pojawiła się informacja, że odeski oddział neobanderowskiej partii Swoboda zamierza zorganizować marsz mający upamiętnić rocznicę sformowania ukraińskiej dywizji SS Galizien. Władze partii twierdzą, że nie mają z tym nic wspólnego i twierdzą, że to samowola lokalnych działaczy.

Heinrich Himmler wizytuje oddziały SS Galizien, fot. waralbum.ru

Według informacji przekazanej mediom we wtorek przez oddział swobody w Odessie, lokalne struktury tej partii zapowiedziały zorganizowanie wspólnie z młodzieżową organizacją nacjonalistyczną „Sokół” marszu, który miałby przejść ulicami miasta 28 kwietnia – w rocznicę sformowania ukraińskiej dywizji SS Galizien.

Według oświadczenia, które miało zostać wystosowane przez miejscowego szefa Swobody, Kostjantyna Wasyleca, zaapelowano do wszystkich „szanujących walkę narodowo-wyzwoleńczą do upamiętnienia tych, którzy wówczas oddali swoje życie za Ukrainę” do wzięcia udziału w marszu i uhonorowaniu tych, którzy „na wschodzie Ukrainy walczą za wolność naszego kraju”.

Jednak w dzisiejszym oświadczeniu biuro prasowe Swobody twierdzi, że partia ta oficjalnie nie planuje tego rodzaju uroczystości:

„[Swoboda] nie będzie podejmować żadnych działań 28 kwietnia 2016 roku z okazji rocznicy sformowania dywizji Hałyczyna, ani w Odessie, ani w żadnym innym miejscu na Ukrainie”.

Oficjalnie partia ogłosiła, że „informacja rozpowszechniona przez służbę prasową lokalnego oddziału Swobody w Odessie to całkowicie prywatna inicjatywa pojedynczych członków partii, którzy wykorzystali oficjalną skrzynkę mailową służby prasowej”. Dodano, ze inicjatywa ta nie była konsultowana w kierownictwem partii.

Dywizja SS Galizien była jednostką zbrodniczej niemieckiej formacji SS, złożoną z ukraińskich kolaborantów, powołaną przez Niemców dla uzupełnienia braków kadrowych. Jest odpowiedzialna za liczne zbrodnie na Polakach.

Pravda.com.ua / censor.net / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (20 kwietnia 2016)

Skip to content