Swoboda organizuje marsz ku czci SS Galizien? „To prywatna inicjatywa pojedynczych działaczy”

Aktualizacja: 2016-04-20 10:29 am

W ukraińskich mediach pojawiła się informacja, że odeski oddział neobanderowskiej partii Swoboda zamierza zorganizować marsz mający upamiętnić rocznicę sformowania ukraińskiej dywizji SS Galizien. Władze partii twierdzą, że nie mają z tym nic wspólnego i twierdzą, że to samowola lokalnych działaczy.

Heinrich Himmler wizytuje oddziały SS Galizien, fot. waralbum.ru

Według informacji przekazanej mediom we wtorek przez oddział swobody w Odessie, lokalne struktury tej partii zapowiedziały zorganizowanie wspólnie z młodzieżową organizacją nacjonalistyczną „Sokół” marszu, który miałby przejść ulicami miasta 28 kwietnia – w rocznicę sformowania ukraińskiej dywizji SS Galizien.

Według oświadczenia, które miało zostać wystosowane przez miejscowego szefa Swobody, Kostjantyna Wasyleca, zaapelowano do wszystkich „szanujących walkę narodowo-wyzwoleńczą do upamiętnienia tych, którzy wówczas oddali swoje życie za Ukrainę” do wzięcia udziału w marszu i uhonorowaniu tych, którzy „na wschodzie Ukrainy walczą za wolność naszego kraju”.

Jednak w dzisiejszym oświadczeniu biuro prasowe Swobody twierdzi, że partia ta oficjalnie nie planuje tego rodzaju uroczystości:

„[Swoboda] nie będzie podejmować żadnych działań 28 kwietnia 2016 roku z okazji rocznicy sformowania dywizji Hałyczyna, ani w Odessie, ani w żadnym innym miejscu na Ukrainie”.

Oficjalnie partia ogłosiła, że „informacja rozpowszechniona przez służbę prasową lokalnego oddziału Swobody w Odessie to całkowicie prywatna inicjatywa pojedynczych członków partii, którzy wykorzystali oficjalną skrzynkę mailową służby prasowej”. Dodano, ze inicjatywa ta nie była konsultowana w kierownictwem partii.

Dywizja SS Galizien była jednostką zbrodniczej niemieckiej formacji SS, złożoną z ukraińskich kolaborantów, powołaną przez Niemców dla uzupełnienia braków kadrowych. Jest odpowiedzialna za liczne zbrodnie na Polakach.

Pravda.com.ua / censor.net / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (20 kwietnia 2016)

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87138 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]