Ryszard Schnepf zostaje do końca kadencji! Minister Waszczykowski nie odwoła ambasadora w USA

Oficjalny przedstawiciel Rzeczpospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf będzie pełnił swoją funkcję do końca kadencji, która przypada w lipcu tego roku – zapowiedział na antenie Radiowej Trójki minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych w ostrych słowach skrytykował ostatnio polski rząd. Schnepf powiedział, że działania Prawa i Sprawiedliwości przypominają mu zdarzenia z roku 1968.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zażądał od ambasadora wyjaśnień w tej sprawie, a w kontekście wypowiedzianych słów sugerował mu dobrowolne zakończenie swojej misji. Wobec takiego postawienia sprawy Schnepf złagodził swoje stanowisko. Ambasador pozostanie oficjalnym reprezentantem Rzeczpospolitej w Stanach Zjednoczonych do lipca, gdy kończy się jego kadencja. Funkcję pełni od roku 2012.

Witold Waszczykowski w Radiowej Trójce potwierdził ponadto, że Hanna Suchocka i Krzysztof Drzewicki nie będą reprezentantami Polski w Komisji Weneckiej. Powodem jest kończąca się ich kadencja. Wcześniej media spekulowały, że polskie władze zdymisjonowały Suchocką i Drzewickiego.

Ich obowiązki przejmą prawnicy, którzy w sporze o Trybunał Konstytucyjny mają stanowisko zbliżone do rządowego. Prof. Bogusław Banaszak uważa, że TK nie mógł orzekać z pominięciem nowej ustawy o TK, natomiast prof. Mariusz Muszyński został w tej kadencji wybrany sędzią Trybunału, ale prezes Andrzej Rzepliński nie dopuszcza go do prac.

Źródło: polskieradio.pl

MWł

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-04-11) | http://www.pch24.pl/ryszard-schnepf-zostaje-do-konca-kadencji--minister-waszczykowski-nie-odwola-ambasadora-w-usa,42525,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content