Niemiecki dziennik krytykuje Muzeum Polaków Ratujących Żydów za „próby przedstawienia Polaków w lepszym świetle”

Według „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, otwarte niedawno Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej jest jedynie próbą „przedstawienia Polaków w lepszym świetle”.

W artykule podkreślono rolę osób, które – zdaniem FAZ – starają się o „zróżnicowane postrzeganie stosunków polsko-żydowskich w czasie Holokaustu”  i które pokazują Polaków w niezbyt pozytywnym świetle. Stwierdzono, że są one „solą w oku” Jarosława Kaczyńskiego. Gazeta wymienia na pierwszym miejscu Jana Grabowskiego, autora książki „Hunt for the Jews” („Polowanie na Żydów”). FAZ zaznacza, że Grabowski „rozprawił się także z mitem, który PiS chce utwierdzić w Markowej”; twierdzi, że Polacy nie pomagali Żydom ze względów humanitarnych, ale ryzykowali jedynie z powodu sutej opłaty za ich ukrycie.

Niemiecki dziennik podkreśla również, że słowa prezydenta Dudy podczas otwarcia o tym, że Żydom pomagały setki tysięcy Polaków, mogą wzbudzić w Izraelu podejrzenie o wykorzystanie „nietypowego” przypadku rodziny Ulmów do tego, by przedstawić zachowania Polaków podczas Holokaustu w lepszym świetle. Dodaje, że w ten sposób prezydent, który podkreśla, że Polacy są najliczniejsza grupą wśród uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów”,  próbuje „upiększać historię”.

FAZ przytoczył też opinię dyrektorki instytutu Jad Waszem, Ireny Steinfeldt, według której duża liczba Polaków pomagających Żydom podczas II wojny światowej nie ma dużego znaczenia w obliczu „trzech milionów polsko-żydowskich”. Stwierdziła ona, że „w końcu chodzi o mniejszość”. „Wyciąganie wniosków dotyczących ogółu (…) jest nie tylko oburzające, ale umniejsza też bohaterstwu ‘Sprawiedliwych wśród Narodów’” – zaznacza Jad Waszem.

Podczas rozmowy z dyrektorem muzeum „Tygodnik Powszechny” zapytał go, czy „podkręcanie” liczby polskich bohaterów służy celom politycznym. Zostało to podkreślone przez niemiecki dziennik.

Dw.de / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (09 kwietnia 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/niemiecki-dziennik-krytykuje-muzeum-polakow-ratujacych-zydow-za-proby-przedstawienia-polakow-w-lepszym-swietle

Skip to content