Aktualizacja strony została wstrzymana

UE zmusi ojców do „tacierzyńskiego”?

O nowej inicjatywie Unii Europejskiej pisze „Gazeta Wyborcza”. Niech pracodawcy zrozumieją, że także mężczyźni muszą zajmować się dziećmi. Ojcowie powinni obowiązkowo iść na urlopy tacierzyńskie – cytuje europosłów gazeta.

Jak informuje „GW” sprawą zajęła się już komisja do spraw kobiet Parlamentu Europejskiego. W maju trafi pod głosowanie parlamentu, potem nowe rozwiązania przyjąć muszą kraje członkowskie.

Na czym polega zmiana? Teraz Polka może podzielić się urlopem macierzyńskim z ojcem dziecka. Jednak – jak twierdzi gazeta – korzysta zaledwie 2 proc. ojców. W przyszłym roku ojciec otrzyma możliwość wzięcia własnego urlopu tacierzyńskiego na opieke nad niemowlakiem. W 2010 roku będzie to tydzień urlopu, rok później już dwa. W myśl obowiązujących przepisów nikt nie będzie mógł zmusić ojca do wzięcia urlopu. Jeśli nie zechce zajmować się dzieckiem urlop przepadnie.

UE chce jednak, by ojciec obowiązkowo brał tacierzyński. Ma to być sygnał dla pracodawcy, że gdy na świat przychodzi dziecko nie tylko matka na jakiś czas przerywa pracę – czytamy w gazecie.

Błażej Górski

Za: Najwyższy Czas!

Skip to content