Specjalne kamery na Nowym Świecie

Aktualizacja: 2016-04-8 9:43 am

Na Nowym Świecie w Warszawie pojawiły się kamery z funkcją rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Urządzenia mają wykrywać pojazdy, które nielegalnie wjeżdżają na Trakt Królewski. Kamery odczytują numery rejestracyjne, a system porównuje je z bazą, w której zapisane są tablice pojazdów, dla których właścicielom wydano specjalne zezwolenia – mieszkańcom, osobom prowadzącym tam działalność gospodarczą czy niektórym pracownikom zlokalizowanych tam urzędów.

Rozwiązanie wprowadzone przez warszawski Zarząd Dróg Miejskich ma charakter eksperymentalny – po pół roku funkcjonowania oceniona zostanie przydatność monitoringu wyposażonego w specjalną funkcjonalność. Rozważane są również szersze możliwości wykorzystywania tego typu kamer, np. egzekwowania ograniczeń dla ciężarówek w poszczególnych częściach miasta lub do automatycznego karania kierowców, którzy nieuprawnieni wjeżdżają na ulice z ograniczonym ruchem. Nie wygląda jednak na to, by zastanawiano się przy tym, jakie konsekwencje dla ochrony prywatności osób codziennie przejeżdżających w miejscu montażu kamer niesie takie rozwiązanie.

Stosowanie kamer ze specjalnymi funkcjonalnościami to jeden z tematów, który poruszamy w raporcie podsumowującym monitoring wykorzystywania narzędzi nadzoru przez instytucje publiczne. Nasz raport „Zabawki Wielkiego Brata, czyli krótki przewodnik po narzędziach, które pomagają państwu kontrolować obywateli” już wkrótce ukaże się w wersji papierowej i elektronicznej.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86967 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]