Aktualizacja strony została wstrzymana

Kard. Nycz: Każde życie jest święte – i głęboko upośledzonego, i geniusza

Kiedy mówimy „świętość życia”, to mamy na myśli dużo więcej, niż obronę życia nienarodzonych. W tej świętości zawiera się także obrona życia ludzi starych i chorych – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz, nawiązując do zbliżającego się Dnia Świętości Źycia.

Nie ma kompromisów, jeśli chodzi o życie człowieka. Kościół zawsze będzie to mówił. Każde życie jest święte – i głęboko upośledzonego, i geniusza – mówił kard. Nycz, przewodnicząc w sobotę Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. – Kiedy mówimy „świętość życia”, to mamy na myśli dużo więcej, niż obronę życia nienarodzonych. W tej świętości zawiera się także obrona życia ludzi starych i chorych – dodał hierarcha.

Kardynał zauważył, że dziś do wrót Europy zlaicyzowanej zawitała eutanazja. – W niektórych krajach już legalna, co nie zmienia faktu, że jest zabójstwem. Bowiem prawo – choćby nie wiem, co postanowiło – jeżeli jest wbrew godności człowieka, wbrew Bożym przykazaniom – nigdy nie może zwolnić człowieka z odpowiedzialności sumienia – podkreślił.

W myśl dopuszczalnej w niektórych europejskich krajach eutanazji, ludzie starzy i chorzy bardzo często są poddawani śmierci, „bo tak sobie wymyślił wygodny, hedonistyczny współczesny świat” – zaznaczył hierarcha. Jak dodał, „stajemy w przededniu Dnia Świętości Źycia, by mówić zarówno o tym, że życie trzeba bronić, ale też by wiedzieć jako ludzie wierzący, dlaczego trzeba go bronić – bo jest święte, bo jest darem Boga”.

Nie człowiek, ale Bóg daje życie, współpracując z rodzicami, i tylko Bóg może to życie człowiekowi zabrać – dodał. Kard. Nycz powrócił też do tragicznych wydarzeń ze szpitala na Madalińskiego, przywołując dramat cierpienia chłopca poddanego aborcji. – Nieraz potrzeba tak dramatycznych wydarzeń, jak ten sprzed paru tygodni w jednym z warszawskich szpitali, żebyśmy sobie naprawdę uświadomili, co to jest aborcja, co to jest zabicie, jak to jest straszne zło i straszny grzech – powiedział kard. Nycz.

Jak zaznaczył, dziś w kwestii obrony życia nie można mówić o ustępstwach. – W kwestii świętości życia i obrony życia Kościół będzie to mówił zawsze – nawet, gdyby mu zakazywano; nawet, gdyby mówiono: „to może popsuć tzw. kompromis”, jak się to dziś mówi. Nie ma kompromisów, jeśli chodzi o życie człowieka – podkreślił metropolita warszawski.

Jak przypomniał, takie stanowisko zawiera komunikat Prezydium Episkopatu Polski, który odczytywany będzie w niedzielę w polskich kościołach. – Mówiąc o świętości życia, musimy mieć na myśli wszystkich. Owszem, jest potrzebne stanowione prawo – i tego Kościół zawsze się będzie domagał. Nie może tego nie mówić – dodał hierarcha.

Jak zaznaczył, wezwanie do obrony życia dotyczy zarówno matki, ojców, lekarzy jak i pielęgniarki oraz o tych, którzy stanowią prawo, czyli polityków, „by zgodnie ze swoim sumieniem stawali w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Dzień Świętości Źycia został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1998 r. Obchodzony jest w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym roku jest to 4 kwietnia. Podstawowym celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

Źródło: KAI

MA

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-04-02)

Skip to content