Minister zdrowia aborcji nie nazwałby „procedurą zdrowotną”, ale pigułki wczesnoporonnej nie zakaże

Aktualizacja: 2016-03-30 11:39 am

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia w rządzie Beaty Szydło, stwierdził w programie „Polityka przy kawie” w TVP1, że paradoksem jest fakt, że temat aborcji łączy się z ministrem zdrowia, gdy tymczasem nie ma ona nic ze zdrowiem wspólnego. Mówiąc o porażającym przypadku śmierci dziecka w wyniku nieskutecznej aborcji w Szpitalu św. Rodziny w Warszawie minister stwierdził, że złe prawo należy zmieniać. Mimo tego resort nie zakaże sprzedaży dzieciobójczej tabletki EllaOne, a jedynie wprowadzi na nie receptę.

Jeśli okazałoby się, że prawo obecnie obowiązujące dopuszcza sytuację, która miała miejsce w szpitalu Św. Rodziny, to chyba jest niesprawiedliwe – ocenił Konstanty Radziwiłł. Jego zdaniem, jeśli okazałoby się, że prawo jest złe, to powinno się je zmienić.

To paradoks, że sprawę aborcji przypisuje się do Ministerstwa Zdrowia, bo to ze zdrowiem niewiele ma wspólnego – stwierdził szef resortu. – Przerwania ciąży nie nazwałbym procedurą zdrowotną – dodał.

Radziwiłł mówił także o kontrowersyjnej pigułce wczesnoporonnej EllaOne, której sprzedaż na polskim rynku narzuciła nam Unia Europejska. Zdaniem ministra fakt, że może ją nabyć 15-letnie dziecko nie świadome konsekwencji, jest absurdem. Wszystkie leki hormonalne w kraju sprzedawane są na receptę, a ten nie.

Przepisy mają jedną lukę w postaci tego jednego preparatu, który jest sprzedawany bez recepty i w dodatku dzieciom. Ta sytuacja jest nienormalna – ocenił Konstanty Radziwiłł. Lek w wyniku którego stosowania umierają poczęte dzieci nie zostanie jednak zakazany. Powód? Unia Europejska.

Nie zabronimy stosowania tego produktu, który jest zarejestrowany w całej Unii Europejskiej, tylko poprzez odpowiednią korektę prawa doprowadzimy do tego, że będzie dostępny tylko na zlecenie lekarza – wyjaśnił Radziwiłł.

Źródło: tvp.info, TVP1

MWł

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86789 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]