Film dokumentalny analizujący związki szczepień i autyzmu wycofany z nowojorskiego festiwalu

Aktualizacja: 2016-03-28 3:44 pm

„Szczepienia” – film brytyjskiego naukowca Andrew Wakefielda opowiada o związkach między szczepieniami dzieci, a powstawaniem autyzmu. Dokument miał zostać zaprezentowany podczas nowojorskiego festiwalu filmowego Tribeca. Pomysł taki popierał jeden z jego głównych organizatorów, Robert De Niro, który sam ma autystyczne dziecko. W wyniku nacisku amerykańskich mediów „Szczepienia” nie zagoszczą jednak na festiwalu.

Brytyjski chirurg Andrew Wakefield w 1998 roku na łamach prestiżowego lekarskiego pisma branżowego „The Lancet” poruszył wątek związków między szczepieniami dzieci, a genezą autyzmu. Był to impuls do zrodzenia się ruchu antyszczepionkowego. Środowisko te kontestuje obowiązek szczepień z uwagi na wątpliwości wyłożone przez Wakefielda, a następnie innych badaczy.

Brytyjczyk w oparciu o swoje ustalenia naukowe przygotował film pt. „Szczepienia”. Dokument miał być zaprezentowany podczas nowojorskiego festiwalu Tribeca. Za jego organizacją stoi m.in. znany aktor Robert De Niro. Jego dziecko cierpi na autyzm, co było jednym z motywów, dla których De Niro zgodził się na projekcję „Szczepień”. Aktor chciał, by stało się to impulsem do dyskusji nad chorobą i jej powstawaniem.

Informacja o planowanym repertuarze festiwalu Tribeca oburzyła amerykański mainstream medialny. Po fali krytyki organizatorzy filmowego wydarzenia zrezygnowali z projekcji „Szczepień”. Swoje podejście zmienił także De Niro. Jak przyznał, pokaz filmu wcale nie musiałby przyczynić się do poważnej dyskusji nad problemem.

Źródło: gosc.pl

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86751 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]