CNN przeprosiła za użycie określenia “polskie obozy śmierci”

Aktualizacja: 2009-04-22 9:16 pm


Amerykańska stacja telewizyjna CNN przeprosiła za użycie określenia “polskie obozy śmierci. Wczoraj, relacjonując marsz żywych w Oświęcimiu, stacja wyświetliła te słowa na pasku informacyjnym.
Teraz MSZ czeka jeszcze na obiecane oświadczenie od CNN, ale stacja zareagowała błyskawicznie – mówi radiowej Trójce rzecznik resortu Piotr Paszkowski. Jego zdaniem, jest to efekt szybkiej interwencji polskiej ambasady w Waszyngtonie.
Mimo to problem pozostaje, bo używając słów “polskie obozy śmierci” CNN dołączyła do sporego grona. Takie sformułowania występowały już m.in. w telewizjach ABC News, CBS News czy gazetach New York Times, Die Welt i The Guardian.
To dla nas bardzo niebezpieczne i powinniśmy w takich sytuacjach zawsze głośno bronić prawdy historycznej – podkreśla dr Łukasz Kamiński z IPN. Historyk zauważył, że powtarzanie takich  sformułowań może doprowadzić do ukształtowania się nieprawdziwego obrazu tego, kto jest odpowiedzialny za zabijanie ludzi w obozach koncentracyjnych.

Użycie określenia “polskie obozy koncentracyjne” to tak zwane kłamstwo oświęcimskie, za które obywateli naszego kraju może ścigać prokuratura.
Wczoraj także republikański senator z Kansas – Sam Brownback użył w Kongresie słów “polski obóz koncentracyjny” odnosząc się do filmu o Irenie Sendlerowej. Polacy żądają od polityka sprostowania na forum senatu.

IAR/GJ

Za: prawy.pl
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=8673 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]