Poprawność polityczna w Anglii: jajka wielkanocne bez Wielkanocy

Aktualizacja: 2016-03-24 10:33 am

W Anglii słowo „Easter” usunięto z milionów brytyjskich jajek czekoladowych, sprzedawanych w okresie Wielkanocnym. Wszystko po to, by nie obrażać wyznawców innych religii – informują media.

Jak informuje portal Brytol.com, opierający się na publikacjach „Daily Star”, produkty firmy Cadbury sprzedawane są jako “Egg Hunt Pack”, zaś Nestle reklamuje swoje wyroby jako “czekoladowe jajka z bąbelkowymi batonami”. Z kolei Sainsbury zamiast Wielkanocy mówi o „festiwalu czekolady i piękna”.

„To jest głęboko rozczarowujące i wstyd, że niektóre z największych firm w kraju  cenzurują kilkusetletnią tradycję. To pokazuje, że są nieczuli i czują się źle z wiarą chrześcijańską” – uważa David Marshall, prowadzący kampanię na rzecz zachowania oryginalnych nazw świąt. Jego produkty noszą nazwę „Prawdziwe jajka Wielkanocne”. Według badań jego firmy, 79 proc. ankietowanych wolałaby zachować słowo Wielkanoc w nazwie.

Z kolei biskup Salisbury Nicholas Holtam powiedział: „Wygląda na to, że jest prawdziwy opór społeczeństwa przed usuwaniem słowa ‘Easter’ z tych prezentów”. Jego zdaniem wynika to z tego, ze ludzie uważają Wielkanoc za wydarzenie religijne i nie chcą, by było odbierane jako święto świeckie.

Oficjalnie, rzecznicy koncernów Nestle i Cadbury twierdzą, że nie  było żadnej decyzji nt. usuwania nazwy „Wielkanoc” z ich produktów.

Brytol.com / Kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86707 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]