Aktualizacja strony została wstrzymana

Komu przeszkadza pamięć o Kresach i polska tożsamość narodowa

Na portalu Eastbook pojawił się artykuł jego byłego redaktora naczelnego i byłego współpracownika Pawła Kowala, krytykujący wizję polityki wschodniej w której na pierwszym miejscu stawiamy interesy naszych kresowych rodaków.

Pierwszemu redaktorowi naczelnemu Eastbook Pawłowi Purskiemu bardzo przeszkadza „narodowa narracja historyczna partii rządzącej”. Jak dodaje „to sprzyja błędom, nie zaś realizacji wielkich marzeń o Międzymorzu”. Krytykuje kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy za to, że w czasie negocjacji z Unią Europejską w sprawie rozsiedlania imigrantów z Bliskiego Wschodu podnosiła ona fakt przybycia do Polski setek tysięcy Ukraińców. 

Purski frustruje się, że „z siłą powróciła opowieść o raju na Kresach”. Krytykuje pomysł uchwały o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian, przy czym najbardziej denerwuje byłego współpracownika proukraińskiego polityka Pawła Kowala samo słowo „męczeństwo”. Za negatywne uznaje, że „po latach względnego konsensusu, że z narracją kresową należy postępować ostrożnie, reanimuje się mit odrębnej od polskiej, kresowej tożsamości”, która według niego „szkodzi naszym relacjom ze wschodnimi sąsiadami”. Sugeruje, żeby Miniserstwo Spraw Zagranicznych wydało negtywną opinię w sprawie Dnia Męczeństwa Kresowian. 

Purski krytykuje też projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka. Przeszkadza mu nie to, ze może ona prowadzić do depolonizacji Kresów, ale że promuje etnicznych Polaków wśród innych potencjalnych imigrantów, których, według niego, trzeba sprowadzić w liczbie około 2 milionów. Jak pisze – „opiera się na fałszywym założeniu, że etniczny Polak jest kimś z istoty lepszym niż przedstawiciel innej narodowości”.

Purski krytykuje, że „Prawo i Sprawiedliwość buduje nową Rzeczpospolitą na fundamencie wąsko rozumianej etniczności, nie zaś obywatelskiej przynależności” zaś „odrzucenie tradycji wielonarodowościowej Rzeczypospolitej, na której byłoby łatwiej budować skuteczną politykę wschodnią niż na kresowych bólach fantomowych”. Uważa, że polityka współpracy z Czechami i Węgrami nie zastąpi podporzadkowania się głównemu nurtowi polityki państw zachodnich i relaizacji wizji giedroyciowskich w polityce wschodniej.

eastbook.eu/kresy.pl

Za: Kresy.pl (22 marca 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/komu-przeszkadza-pamiec-o-kresach-i-polska-tozsamosc-narodowa

Skip to content