Kard. Nycz: czy Święta Rodzina powinna być patronem szpitala, w którym dokonano aborcji?

Aktualizacja: 2016-03-20 1:17 pm

Kard. Kazimierz Nycz postanowił wydać specjalne oświadczenie, w którym przyłączył się do stanowiska wydanego przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, a także odniósł się osobiście do wstrząsających wydarzeń, do których niedawno doszło w szpitalu im. Świętej Rodziny.

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że szpital im. Świętej Rodziny słynął z przestrzegania standardów medycznych, etycznych i humanistycznych. Jednak po tym, jak doprowadzono tam do śmierci dziecko, które przeżyło aborcję, kard. Nycz zastanawia się czy przyjęty przez szpital patronat Swiętej Rodziny jest w ogóle zasadny. „(…) z wielkim ubolewaniem przyjąłem informacje, które w sposób istotny podważają sens i prawo utrzymywania takiego patronatu” – napisał kard. Nycz.

Biskup warszawski zaapelował też do wiernych, by modlili się za ofiary aborcji, a także za sprawców tego procederu. „W czasie Wielkiego Tygodnia i Okresu Wielkanocnego, a szczególnie w Dzień Świętości Źycia, proszę o gorącą modlitwę w intencji obrony życia nienarodzonych dzieci oraz w intencji matek i ojców, lekarzy, położnych i pielęgniarek, a także polityków odpowiedzialnych za stanowienie prawa, by byli zawsze pierwszymi i skutecznymi obrońcami życia dzieci, które jest święte” – czytamy w oświadczeniu kard. Nycza.

Poniżej publikujemy całe oświadczenie biskupa warszawskiego kard. Kazimierza Nycza:

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski wydał oświadczenie w związku ze sprawą aborcji dokonanej w Szpitalu św. Rodziny w Warszawie. W sposób klarowny i stanowczy opisuje ono aspekty medyczne, etyczne i prawne zaistniałej sytuacji, która wstrząsnęła w ostatnich dniach opinią publiczną w Polsce.

Ponieważ szpital ten znajduje się na terenie Archidiecezji Warszawskiej, w pełni podzielając stanowisko zawarte w oświadczeniu zespołu ekspertów ds. bioetycznych, pragnę dodać co następuje: Szpital św. Rodziny w Warszawie, w którym rocznie przychodzi na świat ponad pięć tysięcy dzieci i są leczone tysiące pacjentek, jest powszechnie znany jako przyjazny dzieciom i rodzicom. Posiada nawet potwierdzający to certyfikat. W roku 1998 przyjął patronat św. Rodziny z Nazaretu. Przez wiele lat dorastał i spełniał standardy medyczne, etyczne i humanistyczne, uzasadniające przyjęcie takiego patronatu. Dlatego z wielkim ubolewaniem przyjąłem informacje, które w sposób istotny podważają sens i prawo utrzymywania takiego patronatu.

W czasie Wielkiego Tygodnia i Okresu Wielkanocnego, a szczególnie w Dzień Świętości Źycia, proszę o gorącą modlitwę w intencji obrony życia nienarodzonych dzieci oraz w intencji matek i ojców, lekarzy, położnych i pielęgniarek, a także polityków odpowiedzialnych za stanowienie prawa, by byli zawsze pierwszymi i skutecznymi obrońcami życia dzieci, które jest święte.

Arcybiskup Metropolita Warszawski

Kard. Kazimierz Nycz

Źródło: KAI

ged

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-03-20)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86612 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]