Ks. Isakowicz-Zaleski pyta szefa TVP: Czemu nie ma pieniędzy na film „Wołyń”, a są o Białorusinie na Majdanie?

„Pytanie do prezesa TVP Jacka Kurskiego. Czemu nie ma pieniędzy na film „Wołyń”, a są o Białorusinie na Majdanie?” – napisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski na Facebooku.

Duchowny nawiązywał do filmu „Michaił Źyznieuski. Bojownik światła” w reżyserii Michaiła Arszańskiego, dotyczący młodego Białorusina, członka radykalnej ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej UNA-UNSO. Na Ukrainie mieszkał od 2005 roku, gdy w niejasnych okolicznościach wyjechał z Białorusi. Był członkiem oddziałów samoobrony Majdanu podczas protestu na przełomie 2013/2014 roku. Zginął 22 stycznia 2014 roku podczas starć na ulicy Hruszewskiego. Według oficjalnej wersji, został zastrzelony przez milicję.

W styczniu 2015 roku pierwszy zastępca szefa Departamentu Śledczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Witalij Sakal poinformował jednak, że pierwsze ofiary Majdanu, w tym Źyznieuski, nie zginęły od kul milicjantów, lecz zostały zabite z innej broni.

Według informacji podanych przez agencję Unian, Nihoian został zastrzelony z broni myśliwskiej – otrzymał dwa postrzały z klatkę piersiową i jeden w głowę. Z kolei Źyznieuski zginął od kuli z pistoletu, która trafiła go w serce. Według Sakala, ukraińska milicja nie dysponowała takimi rodzajami broni jak te, z których oddano śmiertelne strzały.

Film nt. młodego Białorusina został nakręcony przy wsparciu Telewizji Biełsat, finansowanej m.in. przez polskie MSZ. Jego premiera miała miejsce w styczniu tego roku.

Facebook.com / Belsat.eu / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (19 marca 2016)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content