„New York Times”: PiS przekroczył czerwoną linię, Waszyngton musi zareagować

W swoim komentarzu amerykański „New York Times” stwierdza, że polski rząd „nie rozumie podstaw demokracji”, zaś UE i USA nie mogą pozwolić na dalsze ataki PiS na „fundament liberalnej demokracji”.

Według dziennika „The New York Times”, przywódcy polskiej prawicy w znacznym stopniu nie rozumieją podstaw demokracji. PiS, ignorując ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. znowelizowanej ustawy o TK, zdaniem gazety „stawia się ponad prawem w swoim marszu do władzy autorytarnej”. Ignorując przy tym apele, ostrzeżenia i opinie prawne z USA, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji praw człowieka oraz od polskiej opozycji. 

Podkreślono, że to Jarosław Kaczyński stoi za „nacjonalistycznym i konserwatywnym” programem rządu, zaś kryzys w Polsce jest dowodem jego „nieliberalnego poglądu na demokrację”. Porównano go przy tym do „jego przyjaciela”, premiera Węgier Viktora Orbana, gdyż obaj mają podzielać pogląd, że  mogą ignorować wszelkie systemowe hamulce ograniczające władze rządu.

„New York Times” przypuszcza, że polski rząd zignoruje opinię Komisji Weneckiej w sprawie TK, czego nie przewiduje polska konstytucja. „Jednak UE i USA nie mogą na to pozwolić. Odmowa respektowania orzeczenia przez Kaczyńskiego to niedopuszczalny atak na fundament liberalnej demokracji” – czytamy w dzienniku.

„Komisja Europejska powinna oświadczyć, że PiS przekroczył czerwoną linię” – wzywa gazeta zaznaczając, że odebranie Polsce prawa głosu może być trudne z uwagi na prawdopodobne weto ze strony Budapesztu.

„Polska od dawna uważa Amerykę za bliskiego sojusznika i jedyny realny bastion przeciwko Rosji” – uważa NYT dodają, że Polsce zależy na stałej obecności wojsk NATO na swoim terytorium. „Mocny sygnał z Waszyngtonu mógłby teraz odnieść pewien efekt” – czytamy w zakończeniu.

Nytimes.com / Kresy.pl

Za: Kresy.pl (19 marca 2016)

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content