Aktualizacja strony została wstrzymana

Amerykański katolicki uniwersytet przyznał odznaczenie proaborcyjnemu wiceprezydentowi

Notre Dame Univerisity, amerykańska katolicka uczelnia, ogłosiła 5 marca, że w tym roku prestiżową nagrodę Laetare Medal otrzyma wiceprezydent Joe Biden oraz były marszałek Kwestionuję decyzję odznaczania osoby publicznej, która była rzecznikiem przedefiniowania małżeństwa – powiedział bp Kelvin C. Rhoades z diecezji Fort Wayne-South Bend.

Musimy nagradzać tych, którzy działają dla ochrony ludzkiego życia i jego godności od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Tych, którzy szanują prawdziwe małżeństwo i rodzinę, którzy promują pokój, sprawiedliwość, wolność religijną, solidarność i troskę o ubogich, sprawiedliwe traktowanie imigrantów i dbają o całe stworzenie – powiedział biskup Kelvin C. Rhoades, ordynariusz diecezji na terenie której znajduje się uczelnia. – Nie możemy wybierać do nagród tych, którzy mogą być przykładem w jednym obszarze, ale są głęboko nieodpowiedzialni w innym – dodał.

Wierzę, że jest złą decyzją dla Notre Dame University, przyznanie odznaczenia politykowi promującemu inicjatywy proaborcyjne. Nawet jeśli ta osoba posiada pozytywne osiągnięcia w służbie publicznej. Aborcja głęboko sprzeciwia się prawu naturalnemu i gwałci fundamentalne pryncypia katolickiego nauczania moralnego oraz niezbywalne prawo do życia każdej niewinnej istoty ludzkiej od momentu poczęcia – powiedział biskup.

Hierarcha zaznaczył również, że kilka miesięcy temu dyskutował o odznaczeniach z rektorem uniwersytetu ks. Johnem I. Jenkinsem. Rektor podkreślił, że chce uhonorować ich pracę w służbie publicznej, a nie legitymizować ich poglądy polityczne. – Nie zgadzam się z decyzją o przyznaniu nagrody „dla wyróżniającej się służby dla Kościoła i społeczeństwa”, komuś kto nie jest wierny tym wymaganiom – powiedział biskup. Według ordynariusza przyznanie takiej nagrody sugeruje, że można zostać uznanym „dobrym katolikiem” nawet wtedy gdy się działa przeciwko nauczaniu Kościoła.

Joe Biden był przeciwnikiem aborcji, jednak zmienił swoją opinię na ten temat i w latach 80. stał się gorącym zwolennikiem „aborcji na życzenie”. Jako wiceprezydent wspierał homoseksualistów w walce o zalegalizowanie tak zwanych „małżeństw gejowskich”. Jego telewizyjne wystąpienie poprzedziło oficjalne stanowisko prezydenta Baracka Obamy w sprawie przedefiniowania małżeństwa.

Odznaczenie Laetare Medal jest przyznawane przez Notre Dame University od 1883 roku. Jego nazwa pochodzi od Niedzieli Laetare, wtedy zgodnie z tradycją ogłaszana jest uhonorowana osoba. Według pomysłodawcy, prof. Jamesa Edwardsa, medal miał być amerykańskim odpowiednikiem papieskiej Złotej Róży. Odznaczenie posiada łacińską inskrypcję „Magna est veritas et praevalebit”, co znaczy: Prawda jest wielka i zatryumfuje.

Źródło: ewtnnews.com

MR

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-03-18) | http://www.pch24.pl/amerykanski-katolicki-uniwersytet-przyznal-odznaczenie-proaborcyjnemu-wiceprezydentowi,42009,i.html

Skip to content