Aktualizacja strony została wstrzymana

Źołnierskie izby pamięci pod lupą historyków i MON. Totalitarna symbolika zostanie usunięta

Specjalna komisja sprawdzi wojskowe sale tradycji. MON zatroszczy się także o historyczną edukację żołnierzy. Resort ogłosił plan działań związanych z „polityką historyczną”, którą ma zamiar realizować w wojsku.

Wiceszef MON prof. Wojciech Fałkowski zapowiedział, że resort planuje przeprowadzenie inspekcji w salach tradycji i izbach pamięci jednostek wojskowych, donosi „Rzeczpospolita”. „Lustracji” ma dokonać wykwalifikowani historycy z uczelni wyższych, IPN i instytutów badawczych.

Chcemy poprosić niewielkie, ale bardzo kompetentne grono historyków, którzy przejrzą te sale i izby, by usunąć z nich niewłaściwe symbole – zapowiedział Fałkowski. Podkreślił, że chodzi głównie o symbole totalitarne.

Według zapowiedzi resortu obrony w najbliższym roku akademickim do programów nauki we wszystkich szkołach oficerskich i podoficerskich zostanie wprowadzona historia Polski. Program nauczania ma głównie skupiać się na ostatnich 200 latach historii.

W ramach działań edukacyjnych zainaugurowano program „Polskie drogi do niepodległości – marzenia i czyny”, który ma być realizowany w latach 2016-2020. – To pięciolecie zawiera w sobie rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 r., ale także akt 5 listopada 1916 r. Również datę 1 grudnia 1916 r., kiedy miało miejsce wkroczenie Legionów Józefa Piłsudskiego do Warszawy, a także Bitwę Warszawską 1920 roku – uważa prof. Wojciech Fałkowski.

Źródło: „Rzeczpospolita”

luk

Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2016-03-18) | http://www.pch24.pl/zolnierskie-izby-pamieci-pod-lupa-historykow-i-mon--totalitarna-symbolika-zostanie-usunieta,41993,i.html

Skip to content