Ks.Isakowicz-Zaleski: Ukraińskie władze lżą polskich bohaterów

Aktualizacja: 2016-03-17 1:54 pm

Jak twierdzi znany obrońca pamięci o kresowym ludobójstwie, władze Polski ciągle pozostają bierne w tej sprawie.

W swoim komentarzu dla portalu Onet ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski pisze o liście otwartym “bardzo wielu organizacji kresowych, wspieranych przez środowiska patriotyczne” do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. w którym prosili go o wywarcie presji na stronie ukraińskiej by lwy jakie wróciły na cmentarz Obrońców Lwowa odtworzyć z pełną pieczołowitością, to znaczy aby na ich tarcze wróciły dewizy „Zawsze wierny” i „Tobie Polsko”. Na jednej z tarcz herbowych przedstawione były poza tym godło Polski i herb Lwowa. W imieniu wicpremiera na list środowisk kreoswych odpowiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Obiecł, “że nie zaprzestaniemy starań o to, by ten tak ważny dla Polaków w kraju i poza granicami cmentarz, został odtworzony w swojej historycznej postaci…”. Polscy oficjele mają do tej pory używać rzeczywistej nazwy nekropolii, który jest Cmentarzem Obrońców Lwowa, nie zaś nazwy zwyczajowej – Cmentarz Orląt. 

“Absolutnie nie podzielamy optymistycznej opinii Pana Jarosława Sellina, iż sytuacja wewnątrz-ukraińska jest bardziej pozytywna dla strony polskiej niż 10 lat temu’ – ks. Isakowicz-Zaleski odpowiada Sellinowi – “Przypominamy oczywisty fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat lawinowo wzrosła na terenie Ukrainy liczba pomników i upamiętnień poświęconych zbrodniarzom wojennym i ludobójcom narodu polskiego (np. Stepan Bandera, Roman Szuchewycz, Petro Diaczenko i wielu innych), co zupełnie uniemożliwia w naszej ocenie jakiekolwiek ułożenie pozytywnych stosunków dobrosąsiedzkich”. 

Kapłan przypomina przypadki wandalizmu na Cmantarzu Orląt, ale też wystapienia ukraińśkich oficjeli w sprawie polskiej historii, przypomniał w tym kontekście słowa szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyra Wiatrowycza, “który plugawi imię dwóch Cichociemnych”.

Jak ocenia ks. Isakowicz-Zaleski “mamy zatem taką oto sytuację, że Rząd RP w pełni zdaje sobie sprawę z nieprzychylnego a nawet wrogiego stosunku Ukraińców do polskich postulatów, ale nie ma żadnego planu rozwiązania tego problemu”. W tym samym czasie mamy do czynienia z przeznaczaniem “dla wrogo nastawionych Ukraińców milionów złotych pieniędzy polskich podatników”. “Brakuje nam stanowczej odpowiedzi polskiego Rządu” wobec “haniebnych” wystąpień szefa ukraińskiego IPN.

“Polscy politycy nie stają w prawdzie, gdy władze ukraińskie lżą polskich bohaterów czy zwykłych obywateli zamordowanych w procesie ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA, nie udzielają jakiegokolwiek wsparcia Polakom starającym się o ekshumację i godny pochówek krewnych zamordowanych przez banderowców” – podsumowuje stanowisko władz polskich ks. Isakowicz-Zaleski w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pisząc, że “przyznaje słuszność i solidaryzuje się ze wszystkimi postulatami naszej akcji pn. „Oddajcie Orlętom lwy”, jednak ze względu na nieprzychylny stosunek Ukraińców nic nie może zrobić i jest zupełnie obezwładnione w tej sprawie”. Jak deklaruje “Akcja pn. „Oddajcie Orlętom lwy” będzie prowadzona do ostatecznego zrealizowania wszystkich jej postulatów.”

onet.pl/kresy.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86547 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]