Tygodnik Zamojski: polskie kościoły konają na Ukrainie

Aktualizacja: 2016-03-17 1:12 pm

„Tygodnik Zamojski” opisuje tragiczną sytuację polskich kościołów na Ukrainie: „Ukraina nie ma pieniędzy ani fachowców, żeby restaurować dawne polskie zabytki. Za parę lat może zostać po nich tylko kupa gruzu”.

W artykule Małgorzata Mazur na wstępie opisuje, jak wygląda dawny polski kościół pw. św. Katarzyny w Uhrynowie:

„Nie wiadomo, jakim cudem te mury trzymają się jeszcze siebie nawzajem. Teren wokół zarośnięty. W krzakach walają się śmieci, butelki po wódce, odchody – także ludzkie”.

Świątynia znajduje się niespełna kilometr od otwartego w ubiegłym roku przejścia granicznego dla pieszych i rowerzystów w Dołhobyczowie i jest mijany przez osoby, które wjeżdżają tamtędy na Ukrainę.

Sytuacja to dziwi i oburza m.in. Jarosława Świderka, członka Stowarzyszenia „Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu” w Zamościu:

„Jestem zbulwersowany stanem polskich zabytków. Ukraina w ogóle nie dba o nie. W naszym kraju środki na ratowanie cerkwi płyną zarówno z budżetu centralnego, jak i samorządowych”.

Jeszcze gorzej jest w przypadku kościoła św. Marka w obecnej wsi Waręż, dawnym polskim miasteczku kilkanaście kilometrów na południe od Uhrynowa. „Jeżeli widok kościoła w Uhrynowie boli, to kiedy się patrzy na stan dawnych zabudowań i kościoła pijarów, można popaść w desperację” – mówi Świderek. Ta niegdyś monumentalna budowla jest silnie zdewastowana. We wnętrzu szabrownicy rozkopali stare podziemia, wszystko zaśmiecone i zagruzowane.

Świderek przypomina też o zniszczonym kościele w Sokalu, w którym jeszcze kilkanaście lat temu była hala targowa, a na kamiennym ołtarzu rąbano mięso. Obecnie odprawiane są tam jednak msze św.

Tygodnikzamojski.pl / Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86545 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]