„Króliki doświadczalne” z NRD. Zachodnie koncerny farmaceutyczne aż do 1989 r. testowały leki na Niemcach ze Wschodu

Aktualizacja: 2016-03-17 12:51 pm

Od 1961 r. do 1989 r. wielkie firmy farmaceutyczne między innymi z RFN, Szwajcarii, Francji i USA i Wielkiej Brytanii testowały swoje medykamenty na mieszkańcach Niemieckiej Republiki Demokratycznej, zanim wprowadziły je do sprzedaży na rodzimym rynku. Firmy te współpracowały z tajną  policją Stasi i rządem komunistycznym – dowodzą badania Instytutu Historii Medycyny i Etyki w Berlinie.

„Władze NRD udostępniły krajowy system opieki zdrowotnej zachodnim firmom i laboratoriom badawczym w celu sfinansowania wysoko zadłużonej gospodarki planowej” –  twierdzą naukowcy. Autorzy raportu nie byli w stanie wykazać, czy pacjenci, którzy poddawani byli eksperymentom ,wyrazili zgodę na nie. Oskarżyli jednak zachodnie firmy, że zachowały się nieetycznie i czerpały zyski współpracując z dyktatorskim reżimem.

Zbadano działania 75 firm z 16 krajów, głównie z RFN, ale także ze Szwajcarii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje swoje leki testowały w NRD m.in., takie koncerny, jak: Bayer, Pfizer i Roche.

W 2013 r. tygodnik „Der Spiegel” opisał nielegalne doświadczenia, sugerując, że na mieszkańcach NRD przetestowano bez ich wiedzy i zgody około 600 leków kardiologicznych i służących do chemoterapii. Przykładowo firma Schering płaciła co roku największej klinice w Berlinie wschodnim 6 ml marek, a laboratoria Boehringera (obecnie grupa Roche) testowała na pacjentach tej kliniki – bez ich wiedzy i zgody – Erytropoetynę. Bayer sprawdzał na alkoholikach w stanie delirium tremens preparat, poprawiający krążenie krwi.

W szpitalach i klinikach po wschodniej stronie muru berlińskiego zamiast zgody pacjenta na wypróbowanie na nim nowej terapii wystarczał podpis lekarza prowadzącego i jednego świadka. Niektóre z tych eksperymentów miały – wg doniesień gazety – doprowadzić do zgonu chorych.

Źródło: thelocal.de, spiegelonline.com.

AS.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86525 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]