Aktualizacja strony została wstrzymana

Jego ostatnie słowa to przejmujący okrzyk: Viva Cristo Rey! Wkrótce kanonizacja nastoletniego Cristero

Podczas wtorkowego konsystorza w sprawach kanonizacyjnych papież Franciszek postanowił, że kanonizacja męczennika za wiarę z czasów powstania Cristeros w Meksyku Jose Sáncheza del Río (1913-1928) odbędzie się 16 października – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Fot. FT Films

Bł. Jose Sanchez del Rio (1913-1928) był jednym z uczestników Powstania Cristeros w Meksyku. Było to powstanie katolików w latach 1926-1929, którzy zbrojnie sprzeciwili się restrykcjom rządu prezydenta Plutarch Eliasa Callesa. Wprowadzając antykościelne ustawy (tzw. Prawa Callesa) zabronił on m.in. publicznych nabożeństw, konfiskował kościelne nieruchomości, zakazał święceń kapłańskich, pozbawił księży prawa wyborczego, zabronił nosić sutanny. W Powstaniu Cristeros zginęło około 90 tys. osób.

Beatyfikowany w gronie 13 męczenników meksykańskich w 2005 r. przez papieża Benedykta XVI Jose Sanchez del Rio był jednym z uczestników tego powstania. Czternastolatek zmarł z okrzykiem „Viva Christo Rey!” – „Niech żyje Chrystus Król!” na ustach. Przed śmiercią poddano go torturom, zmuszając do wyrzeczenia się wiary. Jose Sanchez stał się jednym z głównych bohaterów filmu „Cristiada”, który wyreżyserował Dean Wright.

KAI

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-03-15)

 


 

W Meksyku zmarł ostatni Cristeros

W wieku 103 lat zmarł w Meksyku ostatni Cristeros, czyli jeden z walczących w latach 20tych i 30tych XX wieku z prześladującym Kościół reżimem. Juan Daniel Macias  zmarł w miasteczku San Julian, pierwszym gdzie wybuchło antymasońskie powstanie, a w jego pogrzebie uczestniczyły jego dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki i prapraprawnuki.

Cmentarz gdzie został pochowany ostatni żołnierz Cristeros znajduje się obok siedziby organizacji „Narodowa Gwardia Cristeros”, która stawia sobie za cel chronienie pamięci o chrześcijańskich powstańcach. Powstanie wybuchło w 1926 roku, po tym jak meksykański prezydent Elias Calles wprowadził antykatolickie ustawodawstwo. Pozbawiało ono kapłanów praw wyborczych, a nawet prawa na normalny proces sądowy. Każdy katolik mógł być aresztowany za głoszenie swojej wiary, noszenie stroju duchownego lub spotykanie się na modlitwie poza budynkami kościelnymi. Juan Macias wstąpił w szeregi Cristeros, czyli bojowników Chrystusa Króla, w wieku 13 lat i walczył w swoim stanie Jalisco, a także w górzystych rejonach Guanajuato. Uczestniczył także w walkach podczas drugiego powstania w obronie Kościoła, które miało miejsce w latach 1935-37.    Bojowym wezwaniem powstańców był okrzyk: „Niech żyje Chrystus Król, niech żyje Niepokalana Matka Boska z Guadalupe!”.   

dw / rv, cna

Za: Radio Watykańskie (11/03/2016)

 


Skip to content