Wzrost napięcia na tle religijnym w Macedonii. Powodem krzyż nad stolicą

Aktualizacja: 2016-03-14 11:35 am

Na jednym ze wzgórz na przedmieściach stolicy Macedonii, Skopje, ma stanąć wielki, 55-metrowy krzyż. Do jego postawienia nie chcą dopuścić przedstawiciele albańskiej mniejszości w Macedonii. Ogromna większość z nich to członkowie Demokratycznego Związku na Rzecz Integracji – ugrupowania zrzeszającego mieszkających w Macedonii Albańczyków. Wbrew nazwie ugrupowania, jej – nie tylko ostatnie działania – pokazują, że z dążeniami do integracji partia ta ma coraz mniej wspólnego.

 Wzrost napięcia na tle religijnym w Macedonii. Powodem krzyż nad stolicą

Milenijny Krzyż nad Skopje, By Jasne (Own work)
[CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Przewodniczący Stowarzyszenia Macedońskich Słowian, Petre Latinovski, zwrócił się do policji o pomoc w „wyczyszczeniu” miejsca, na którym zaplanowano postawienie krzyża. Na razie protestujący Albańczycy zorganizowali tam miasteczko namiotowe. I nie myślą o dobrowolnym opuszczeniu go.

Kilka dni temu miejsce, na którym ma stanąć krzyż, zostało poświęcone przez macedońskich duchownych.

Fundatorem krzyża jest przewodniczący Światowego Kongresu Macedończyków, Todor Petrow. Kilka dni temu Petrow został dotkliwie pobity w jednej z restauracji w Skopje. Jak zwykle w takich sytuacjach, świadków zabrakło, a policja wciąż nie ma informacji o napastnikach.

W krajobraz stolicy Macedonii i jej najbliższych okolic wpisany jest już, większy, bo aż 66-metrowy tzw. krzyż milenijny (postawiony został w roku 2002). To jeden z największych krzyży na świecie. W roku 2008 konstrukcja zaopatrzona została w windę i udostępniona  turystom i pielgrzymom.

Dziś Albańczycy stanowią ponad 25 proc. ogółu ludności niewielkiej Macedonii. Ich odsetek w najbliższych latach z pewnością będzie wzrastać. Zmieni to demograficzne, religijne i kulturowe oblicze Macedonii.

Źródło: „Interfax”

ChS

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86445 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]