Macierewicz łaja USA: Mają państwo od XVIII wieku i pouczają nas o demokracji

Aktualizacja: 2016-03-13 10:06 pm

Antonii Macierewicz ostro reaguje na informacje o niechęci USA do zmian w Polsce.

Szef MON popisał się mocno niedyplomatyczną komentarzem do stosunków polsko-ametykańskich: “Ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będą mówili nam, co to jest demokracja? Narodowi, który miał struktury przedstawicielskie i demokratyczne już w XIII-XIV wieku i był źródłem niby demokracji dla całej Europy.”

Niekonsekwentna retoryka ministra obrony może budzić zdumienie nietylko wśród amerykańskich partnerów. Rozbierzności pomiędzy MSZ i MON stawiają wiarygodność polskiej polityki zagranicznej pod znakiem zapytania. Lepszym pomysłem wydaje się być konsekwentnym w realizacji wybranego kierunku, niż dwugłos doprowadzający do tego, że głos Polski będzie dużo słabiej słyszany.

kresy.pl / natemat.pl

Za: Kresy.pl (13 marca 2016)

 


 

Amerykanie coraz bardziej krytyczni wobec polskich władz

“Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na źródła amerykańskie informuje, że już wkrótce działania polskiego obozu władza mogą spotkać się z oficjalną, negatywną reakcją administracji Obamy.

Gazeta cytuje David Ost z Hobart and William Smith Colleges mającego za oceanem renomę znawcy spraw polskich, który opisuje politykę Warszawy jako “mieszaninę cynizmu i hipokryzji”. Uważa on, że polskie władz powinny większą wagę przywiązywać do idei państwa prawa, a nie “silnego państwa” głoszonego przez partię rządzącą.

Zarówno Ost jak i inni amerykańscy rozmówcy “Dziennika Gazety Prawnej” przekonują, że oddalanie się Polski od zasad liberalizmu politycznego wpłynie na jej relację ze Stanami Zjednoczonymi. Jeden z amerykańskich dyplomatów powiedział, że “ostentacyjna odmowa” uznania wyników misji Komisji Weneckiej “może grozić gwałtownym ochłodzeniem stosunków dwustronnych”. Jak dodaje “pierwszym sygnałem było wysłanie do Polski „na rozmowy” byłego ambasadora w Warszawie Daniela Frieda”, który wypowiadał się w swosób niezwykle krytyczny wobec działań władz Polski. Zaznacza przy tym, że Amerykanie dysponują “rozwiniętym systemem stopniowej perswazji”.

forsal.pl/kresy.pl

Za: Kresy.pl (13 marca 2016)

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86433 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]