Macierewicz łaja USA: Mają państwo od XVIII wieku i pouczają nas o demokracji

Antonii Macierewicz ostro reaguje na informacje o niechęci USA do zmian w Polsce.

Szef MON popisał się mocno niedyplomatyczną komentarzem do stosunków polsko-ametykańskich: „Ludzie, którzy budowali swoje państwo dopiero w XVIII wieku, będą mówili nam, co to jest demokracja? Narodowi, który miał struktury przedstawicielskie i demokratyczne już w XIII-XIV wieku i był źródłem niby demokracji dla całej Europy.”

Niekonsekwentna retoryka ministra obrony może budzić zdumienie nietylko wśród amerykańskich partnerów. Rozbierzności pomiędzy MSZ i MON stawiają wiarygodność polskiej polityki zagranicznej pod znakiem zapytania. Lepszym pomysłem wydaje się być konsekwentnym w realizacji wybranego kierunku, niż dwugłos doprowadzający do tego, że głos Polski będzie dużo słabiej słyszany.

kresy.pl / natemat.pl

Za: Kresy.pl (13 marca 2016)

 


 

Amerykanie coraz bardziej krytyczni wobec polskich władz

„Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na źródła amerykańskie informuje, że już wkrótce działania polskiego obozu władza mogą spotkać się z oficjalną, negatywną reakcją administracji Obamy.

Gazeta cytuje David Ost z Hobart and William Smith Colleges mającego za oceanem renomę znawcy spraw polskich, który opisuje politykę Warszawy jako „mieszaninę cynizmu i hipokryzji”. Uważa on, że polskie władz powinny większą wagę przywiązywać do idei państwa prawa, a nie „silnego państwa” głoszonego przez partię rządzącą.

Zarówno Ost jak i inni amerykańscy rozmówcy „Dziennika Gazety Prawnej” przekonują, że oddalanie się Polski od zasad liberalizmu politycznego wpłynie na jej relację ze Stanami Zjednoczonymi. Jeden z amerykańskich dyplomatów powiedział, że „ostentacyjna odmowa” uznania wyników misji Komisji Weneckiej „może grozić gwałtownym ochłodzeniem stosunków dwustronnych”. Jak dodaje „pierwszym sygnałem było wysłanie do Polski „na rozmowy” byłego ambasadora w Warszawie Daniela Frieda”, który wypowiadał się w swosób niezwykle krytyczny wobec działań władz Polski. Zaznacza przy tym, że Amerykanie dysponują „rozwiniętym systemem stopniowej perswazji”.

forsal.pl/kresy.pl

Za: Kresy.pl (13 marca 2016)

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content