Szwajcaria: liturgia Wielkiego Tygodnia w rycie dominikańskim

Aktualizacja: 2016-03-12 9:44 pm

W kościele pw. św. Marty w Caronie liturgia Wielkiego Tygodnia celebrowana będzie według tradycyjnych ksiąg liturgicznych Zakonu Kaznodziejskiego. Celebracje w rycie dominikańskim rozpoczną się już 19 marca – w uroczystość świętego Józefa.

W zabytkowym kościele pw. św. Marty sprawowana będzie dominikańska liturgia Triduum, Msza w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek Wielkanocny. Służbę Boża pełnić będą o. Didier Baccianti OP, ks. prof. Manfred Hauke i ks. Fabio Minini.

Błogosławieństwu sprawowaniu liturgii Wielkiego Tygodnia zgodnie z tradycyjnymi księgami liturgicznymi udzielił biskup diecezji Lugano Valerio Lazzeri. Miejscem celebracji będzie kościół pw. św. Marty w Caronie (małej miejscowości w kantonie Ticino), zbudowany w XIV wieku.

Mszę dominikańską z niewielkimi różnicami odprawiał święty Dominik, a już na pewno w tej formie, co do literki i co do nutki (pomijam drobne zmiany wprowadzone później na żądanie władz kościelnych), święty Tomasz z Akwinu czy wielki cudotwórca, święty Jacek, którego grób otaczamy czcią w krakowskiej bazylice. To jest żywa tradycja Zakonumówiła w rozmowie z portalem PCh24.pl Dominika Krupińska, historyk i teolog.

Źródło: New Liturgical Movement

mat

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86426 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]