Szwajcaria: liturgia Wielkiego Tygodnia w rycie dominikańskim

W kościele pw. św. Marty w Caronie liturgia Wielkiego Tygodnia celebrowana będzie według tradycyjnych ksiąg liturgicznych Zakonu Kaznodziejskiego. Celebracje w rycie dominikańskim rozpoczną się już 19 marca – w uroczystość świętego Józefa.

W zabytkowym kościele pw. św. Marty sprawowana będzie dominikańska liturgia Triduum, Msza w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek Wielkanocny. Służbę Boża pełnić będą o. Didier Baccianti OP, ks. prof. Manfred Hauke i ks. Fabio Minini.

Błogosławieństwu sprawowaniu liturgii Wielkiego Tygodnia zgodnie z tradycyjnymi księgami liturgicznymi udzielił biskup diecezji Lugano Valerio Lazzeri. Miejscem celebracji będzie kościół pw. św. Marty w Caronie (małej miejscowości w kantonie Ticino), zbudowany w XIV wieku.

Mszę dominikańską z niewielkimi różnicami odprawiał święty Dominik, a już na pewno w tej formie, co do literki i co do nutki (pomijam drobne zmiany wprowadzone później na żądanie władz kościelnych), święty Tomasz z Akwinu czy wielki cudotwórca, święty Jacek, którego grób otaczamy czcią w krakowskiej bazylice. To jest żywa tradycja Zakonumówiła w rozmowie z portalem PCh24.pl Dominika Krupińska, historyk i teolog.

Źródło: New Liturgical Movement

mat

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-03-12) | http://www.pch24.pl/szwajcaria--liturgia-wielkiego-tygodnia-w-rycie-dominikanskim,41851,i.html

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content