„Nie” dla odbierania dzieci z błahych powodów! Rusza międzynarodowa akcja przeciwko Norwegii

Aktualizacja: 2016-03-8 9:52 am

16 kwietnia na całym świecie odbędą się liczne protesty przed ambasadami Norwegii. To odpowiedź na skandaliczną politykę urzędu socjalnego Barnevernet, odbierającego dzieci cudzoziemców z byle powodu.

Na Facebooku już zawiązano stronę anty-Barnevernet, zachęcającą do wzięcia udziału w protestach, przewidzianych na 16 kwietnia. Ostatnio podobne pikiety odbyły się w obronie mieszanej rodziny norwesko-rumuńskiej, której pracownicy socjalni odebrali w listopadzie ub. roku pięcioro pociech. W sumie w USA i innych państwach europejskich demonstrowało około 60 tys. osób.

Norwesko-rumuńska para została odseparowana od swoich dzieci po tym, jak oskarżono ją o przemoc fizyczną. Rodzice mieli przyznać się w wywiadzie dla telewizji rumuńskiej, że zdarzało im się dawać klapsy i czasami pociągnąć za uszy niesforne dzieciaki, pomimo świadomości, że fizyczne dyscyplinowanie nieletnich jest zabronione w Norwegii.

Obrońcy rodziców przekonują, że para jest dyskryminowana przez norweskich urzędników z powodu przekonań religijnych. Takiego zdania jest m.in. prawnik Peter Costea, jeden z inicjatorów akcji w obronie rodziny norwesko-rumuńskiej.

Obecna międzynarodowa akcja wymierzona w Norwegię z powodu  łamania podstawowych praw rodziców jest inicjatywą unikatową. Przyłączyli się do niej m.in. obywatele z Polski, Rosji, Litwy, Indii czy Brazylii. Wszystkie te kraje oskarżyły Norwegię o nadużycia wobec rodzin.

Prezydent Czech Miloš Zeman nie przebierając w słowach – zresztą nie po raz pierwszy – przyrównał norweski system opieki zastępczej do hitlerowskiego systemu Lebensborn. Zwrócił się też do króla Haralda V, aby osobiście interweniował w przypadku czeskiej matki, której odebrano dwóch synów.

Rodzice, którzy przeszli horror z powodu działań norweskich urzędników socjalnych podkreślają, iż ich pociechy odbierane są z byle powodów i na podstawie wątpliwych oskarżeń. Jedna z matek, Litwinka żaliła się, że zabrano jej dziecko, ponieważ Barnevernet oskarżył ją o „zmuszanie dziewczynki do noszenia ładnej sukienki.” Z kolei Brazylijka narzekała, że urzędnicy chcieli jej zabrać dziecko, gdyż rzekomo „nie karmiła córki w norweski sposób.”

W 2011 roku głośny był przypadek odebrania dwójki indyjskich dzieci, ponieważ rodzice spali z nimi w jednym łóżku. Po długotrwałej batalii dzieciaki w końcu trafiły pod opiekę ich wuja w Indiach.

Według najnowszych dostępnych danych statystycznych za 2012 r., urzędnicy norwescy odebrali 6 tys. 737 dzieci, z czego 1049 stanowiły pociechy  imigrantów.

Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że od dłuższego czasu pod ambasadami norweskimi na całym świecie odbywają się potężne manifestacje i napływają protesty e-mailowe.

Staraliśmy się publikować informacje na temat faktycznych działań Barnevernet i ram prawnych tego urzędu, ale nie jest to proste zadanie, zważywszy na wrogą kampanię, z jaką obecnie mamy do czynienia, która celowo zniekształca fakty – żali się rzecznik MSZ, Frode Andersen. Jak dodał, „w norweskim kontekście oskarżenia o nazizm, wydają się być oczywiście niesprawiedliwe.”

Źródło: thelocal.no

AS

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86343 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]