Arcybiskup Ottawy: osoby chcące się poddać eutanazji nie mogą przyjąć Sakramentu Chorych

Aktualizacja: 2016-03-1 10:30 am

Arcybiskup Ottawy Terrence Prendergast przypomniał wiernym swojej diecezji, że samobójstwo jest grzechem ciężkim. Zwrócił także uwagę, że Kościół nie może udzielać Wiatyku osobom zamierzającym popełnić taki grzech. W takich okolicznościach żaden szafarz nie może udzielać sakramentów.

Osoby zmierzające popełnić taki grzech nie mają odpowiedniej dyspozycji, aby przyjąć Sakrament Chorych – powiedział arcybiskup Terrence Prendergast. – Prośba o zabicie jest poważnym zaburzeniem oraz odrzuceniem nadziei, którą to namaszczenie niesie – dodał.

Prośba, aby kapłan był obecny w takiej sytuacji, jest jawnym wystąpieniem przeciw naszym katolickim wartościom. Stawia także w trudnej sytuacji księży – powiedział hierarcha. – Oczywiście księża będą się starać odwieść pacjentów od samobójstwa oraz będą się modlić z takimi osobami i ich rodzinami. Jednak prośba, by byli obecni przy eutanazji, jest równocześnie prośbą, by akceptowali poważny grzech – tłumaczył abp Prendergast.

Spór eutanazyjny odżył w Kanadzie, gdy w zeszłym roku Sąd Najwyższy polecił rządowi zalegalizować eutanazje i wspomagane samobójstwo. Zapowiedziano stworzenie do czerwca ram prawnych dla tego typu praktyk. Obecnie w okresie przejściowym powołano „sądy samobójców”, które mają za zadanie rozpatrywać wnioski o eutanazje.

Specjalny Komitet Lekarzy Asystujących przy Umieraniu stwierdził, że w środowisku pojawiają się głosy o konieczności utworzenia osobnej sieci klinik eutanazyjnych, aby zabiegi eutanazji i samobójstw nie były przeprowadzane w szpitalach. 25 lutego zostało jednak opublikowane oświadczenie rządowe z którego wynika, że wszystkie szpitale będą zobligowane do świadczenia takich usług medycznych. Byłyby do tego zobligowane również kliniki kościelne.

Przepisy zezwalające na eutanazje i samobójstwo wspomagane obejmą także „dorosłe dzieci”, ludzi starszych cierpiących na demencje oraz ubezwłasnowolnionych, a także osoby, które nie mogą się komunikować, ale wyraziły wcześniej taką wolę. Nakaz wykonywania takich zabiegów i brak prawnych możliwości sprzeciwu sumienia sprawi, że Kościół w Kanadzie będzie zmuszony do zamknięcia prowadzonych przez siebie szpitali.

Źródło: catholicherald.co.uk

MR

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-03-01)

KOMENTARZ BIBUŁY: Oczywiście nie ma czegoś takiego jak “Sakrament Chorych”, chociaż posoborowa rewolucja potrafi wszystko przenicować i zniszczyć, nawet Sakramenty Święte.

Polecamy jako odtrutkę:

Co się stało z sakramentem Ostatniego Namaszczenia?

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86182 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]