Aktualizacja strony została wstrzymana

Cenckiewicz: Wałęsa mógł współpracować z milicją już przed 1967 r

Jest ślad potwierdzający informację, że współpraca Wałęsy z milicją miała miejsce już przed rokiem 1967. – uważa Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego.

Cenckiewicz ujawnił, że w teczce personalnej, dokumentującej sposób pozyskania Wałęsy, jest „karta sprawdzeniowa” z adnotacją KP MO w Lipnie.

– To jest ślad, pewien trop potwierdzający informacje, które pojawiały się wcześniej, że jakaś współpraca Wałęsy z milicją, nawet wcześniej niż przed rokiem 1967, miała miejsce. Czy tak było, czy to jest tylko rejestracja kogoś, kto się znalazł w zainteresowaniu MO z innego powodu – nie wiemy – mówił Cenckiewicz.

Prof. Cenckiewicz podpowiedział także jak sprawdzić czy Wałęsa współpracował z MO w młodości.  

– Przychodzi mi na myśl jeden sposób. Prezes IPN mógłby wystąpić do Komendanta GP z prośbą o uzyskanie informacji na temat tej rejestracji. Z zapytaniem, czy w kartotekach milicyjnych z lat 60. nie pojawia się nazwisko Lecha Wałęsy. Jeśli się pojawia, to IPN chciałby kopie takich materiałów pozyskać – oświadczył.

wp.pl/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (01 marca 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/cenckiewicz-walesa-mogl-wspolpracowac-z-milicja-juz-przed-1967-r