Nagrodzona Oscarem „Ida” z krytycznym komentarzem w TVP2. Holland i Wajda oburzeni

Aktualizacja: 2016-02-28 2:42 pm

TVP2 postanowiło wyemitować w czwartkowy wieczór nagrodzoną Oscarem „Idę” opatrując kontrowersyjny obraz publicystycznym komentarzem. Gildia Reżyserów Polskich – Związek Zawodowy Reżyserów Polskich zadrżała z oburzenia i postanowiła napisać w tej sprawie do prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Wyświetlenie „Idy” zostało poprzedzone wypowiedziami: Krzysztofa Kłopotowskiego (TVP Kultura), Piotra Gursztyna (TVP Historia) i Macieja Świrskiego (Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom). Antypolski obraz nie zyskał uznania w oczach komentatorów. Zdaniem Gursztyna film może wywołać w Polakach poczucie bycia oskarżonymi o zbrodnie, których nie popełnili. – Jeżeli ten film ma być elementem katharsis, to musi mieć wymowę, z którą Polacy się zgadzają, którą odbierają jako swoją. Nie można robić katharsis wbrew narodowi. Oczywiście trzeba mówić rzeczy przykre, brutalne, mówić o tym, że były rzeczy straszne w historii narodu. Ale nie można tego robić, obrażając ten naród – mówił Świrski.

Opatrzenie komentarzem filmu Pawlikowskiego nie spodobało się Gidlii Reżyserów Polskich – Związek Zawodowy Reżyserów Polskich.

„Po raz pierwszy w 25-letniej historii wolnych mediów publicznych w Polsce film został opatrzony ideologiczną interpretacją, wprowadzającą widza nie w treść dzieła czy jego artystyczne walory, ale narzucającą mu jedyny słuszny sposób jego rozumienia” – oburzają się autorzy listu.

Jak podkreślają „zaskoczyło nas, że wśród zaproszonych przez TVP2 gości, tylko jeden, Krzysztof Kłopotowski, zawodowo zajmuje się kinem. Pozostali, Piotr Gursztyn z TVP Historia oraz Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia, nie mają żadnych kompetencji ani autorytetu, które pozwalałyby obsadzić ich w roli komentatorów dzieła sztuki. Wygłoszone przez nich, w przewadze negatywne, aroganckie komentarze, takie jak: Nie można robić katharsis wbrew narodowi, obnażyły tylko brak tych kompetencji”.

Zdaniem sygnatariuszy petycji „TVP dopuściła się swoim materiałem rażącej manipulacji. Nie tylko ideologicznie odczytując wyłącznie jedną z wielu warstw filmu, ukazując tym samym jego treść w kłamliwy sposób, ale także emitując przed nim plansze, o które apelowała przeszło rok temu Reduta Dobrego Imienia, a na których umieszczenie nie zgodzili się w dystrybucji kinowej producenci filmu czuwający nad niepodważalnym prawem reżysera do decyzji o ostatecznym kształcie jego dzieła”.

Ida została przedstawiona w TVP2 w sposób stronniczy i krzywdzący. Budzi to nasz niesmak, sprzeciw, a także podejrzenie, że narzucanie interpretacji dzieła filmowego przed jego emisją w Telewizji Polskiej stanie się stałą praktyką. To wyraźna droga do cenzury sztuki i zła zmiana, cofająca Telewizję Polską do metod działania znanych z PRL, a zatem czasów, które uznawaliśmy dotąd za bezpowrotnie minione – czytamy w zakończeniu.

Pod listem podpisali się m.in. Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska i Andrzej Wajda oraz Wojciech Smarzowski.

Temat publicystycznego komentarza do „Idy” pojawił się także w Radiu Zet w programie „7 Dzień Tygodnia” Moniki Olejnik. Z opinią reżyserów z Gildii polemizował poseł PiS Jacek Sasin. – Po raz pierwszy od 25 lat mamy telewizję publiczną, która realizuje swoją misję. Nie wiem, przeciwko czemu tu protestować… Źe w komentarzu przed filmem, który może dawać fałszywe wyobrażenie o tym, co działo się w Polsce w czasie II Wojny Światowej, pojawia się głos mówiący o tym, że to Niemcy, a nie Polacy, mordowali Żydów? Źe w Polsce groziła kara śmierci za pomoc Żydom? – tłumaczył Sasin.

Źródło: Radio Zet/Antyradio

luk

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2016-02-28)

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=86127 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]