Aktualizacja strony została wstrzymana

List do prezydenta o prawdę o męczeństwie mieszkańców Kresów

Szereg organizacji kresowian krytykuje kształt projektu ustawy o ustanowieniu 11 lipca Dniem Męczeństwa Kresowian, zaproponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Treść listu upowszechnia ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Jak zaznacza „od 27 lat  establishment Trzeciej RP wciąż nie ma odwagi powiedzieć prawdy o ludobójstwie dokonanym na obywatelach Drugiej RP przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii”. Podobnego zdania jest szereg organizacji kresowian, które w związku z tym wystosowały list otwarty do prezydenta i szeregu najważniejszych osób w państwie. Przytaczamy pełną jego treść.

22 lutego 2016 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Andrzej Duda
ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa

dotyczy: projektu ustawy w sprawie ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian

 

Szanowny Panie Prezydencie,

z radością środowiska kresowe przyjęły informację o tym, że Przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą, poseł PiS,  Pan Michał Dworczyk, przygotował projekt ustawy, która będzie czciła pamięć pomordowanych Kresowian. Niestety, kiedy poznaliśmy brzmienie samego tytułu tego projektu, a także niektóre sformułowania z uzasadnienia,  wzbudził on nasz poważny niepokój i sprzeciw.

Na Kresach w latach 1939-1945 miało miejsce ludobójstwo. Dokonali go na Polakach, a także na obywatelach polskich wywodzących się z innych kultur etnicznych, np. ormiańskiej, żydowskiej, czeskiej,  mordercy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. To niepodważalny fakt. Poważni badacze problematyki kresowej, historycy i prokuratorzy IPN określili to jednoznacznie. Było to ludobójstwo. Podlegali mu też sami Ukraińcy, którzy nie zgadzali się z obłędną ideologią integralnego nacjonalizmu. Padali ofiarami mordów, tak samo, jak Polacy, Żydzi, czy Ormianie.

W tej sytuacji, kiedy  Pan poseł, Michał Dworczyk, złożył w Sejmie projekt ustawy w sprawie ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci, z nazwą: Męczeństwa Kresowian, a nie Ludobójstwa Kresowian, uznaliśmy, że podważa on ustalenia historyków i prokuratorów IPN. Pojęcie -męczeństwa – ma charakter opisu literackiego. Natomiast w poważnej ustawie takiego pojęcia nie powinniśmy używać, ponieważ, po pierwsze,  nie oddaje ono istoty rzeczy, a po drugie, nie mówi całej prawdy. W tytule ustawy powinno się znaleźć pojęcie – ludobójstwo, jako termin prawny.

Wedle nas, pełne brzmienie nazwy ustawy powinno wyglądać następująco: Ustawa w sprawie ustanowienia 11 Lipca Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Kresowian dokonanego przez  Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. Taka nazwa odda historyczną prawdę.   I tak zredagowany tytuł, ostatecznie spełni wieloletnie oczekiwania i nadzieje środowisk kresowych.

Apelujemy do Pana posła Michała Dworczyka i do innych posłów oraz senatorów Najjaśniejszej RP, aby określając w wystąpieniach publicznych masowe zbrodnie na Polakach dokonane przez ukraińskich nacjonalistów, używali zgodnej z prawdą terminologii, czyli słowa: ludobójstwo (wg definicji sformułowanej przez dr. Rafała Lemkina).

Projekt przedstawiony przez Pana posła M. Dworczyka rozmywa odpowiedzialność za konkretną zbrodnię: zaprojektowaną, zorganizowaną i wykonaną przez konkretnych zbrodniarzy z OUN i UPA. Chcemy uniknąć już nie raz stosowanej manipulacji, choćby takiej, jak osławione sformułowanie „czystka etniczna o znamionach ludobójstwa”.

Widzimy w upublicznionym fragmencie uzasadnienia ustawy ukrywanie istotnych sprawców zbrodni, wspomnianych formacji: OUN i UPA. Ze zbitki językowej w sformułowaniu: „Szczególnie dramatycznym piętnem w XX wieku odcisnął się(…) totalitaryzm rosyjski, niemiecki oraz integralny nacjonalizm ukraiński”, nie wynika, kto na Kresach dokonał zbrodni ludobójstwa. A my wiemy, kto i powtarzamy, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów  i Ukraińska Powstańcza Armia. I pragniemy, by ta prawda została wyraźnie wyartykułowana. Nie mieszajmy porządków historycznych i problemów dotyczących innych kart dziejowych.

Apelujemy do wszystkich Parlamentarzystów, Polityków i Ludzi uczciwych, aby na 73 rocznicę bestialskiego ludobójstwa Polaków dokonanego przez banderowców, przyjąć właściwą ustawę, oddającą w sposób prawdziwy i godny cześć ponad 200 tysiącom pomordowanym rodakom i ustanowić 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA. Byłoby wielce wskazane wywieszenie w tym dniu  na budynkach administracyjnych  biało-czerwonych flag z kirem.

Pojednanie polsko-ukraińskie jest potrzebne,  nie możemy go jednak  budować na fundamencie kłamstwa i fałszu. Pomostem łączącym nasze narody jest historia Sprawiedliwych Ukraińców, ludzi honoru i odwagi, którzy byli mordowani przez banderowców za pomoc udzielaną zabijanym Polakom. Szkoda, że Pan poseł Michał Dworczyk nie podjął tego wątku.  Polskie władze winne wyrazić dla tych bohaterów podziękowanie i szacunek, czego do tej pory ani Polski Rząd, ani Polski Parlament nie uczyniły. Jedynie Kresowianie pamiętają o tych bohaterach, fundując w swych środowiskach tablice z ich nazwiskami i corocznie wspominając ich czyny przy uroczystych apelach w rocznicę tego bestialskiego ludobójstwa

Kresowian zabijano dwukrotnie, raz banderowskimi siekierami, a drugi raz przez brak pamięci i fałszowanie historii. Nie pozwólmy, by byli zabijani przez złą  ustawę po raz trzeci.  Zasługują bowiem  na całą prawdę.

Łączymy wyrazy najwyższego szacunku

Kresowe Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Źarach
Prezes Józef Tarniowy

Klub Tarnopolan
Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd-Wsch.  w Źarach
Prezes dr n.med. Krzysztof Kopociński

Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie
Prezes Witold Listowski
Wiceprezes Tadeusz Nowacki
Stanisław Srokowski
Wrocław

Związek Polskich Źołnierzy Samoobrony Kresów Południowo-Wschodnich
Izydor Budzyna, Prezes  Oddziału Wojewódzkiego w Źarach

Związek Konfederacji Polski Niepodległej z lat 1979-89
Prezes Krzysztof Bzdyl

Związek Szlachty Polskiej Kresów Wschodnich
Wiceprezes Daniel Jan Potocki

Stowarzyszenie „Dobro Ojczyzny”
Racibórz
Prezes Józef Sadowski

Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich w Przemyślu
Prezes Stanisław Źółkiewicz

Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów
Wrocław
Prezes zarządu Szczepan Siekierka

Dr Andrzej Zapałowski
Przemyśl

Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie
Prof. Leszek Jazownik (Zielona Góra)

Stowarzyszenie im.Piotra Michałowskiego
Przemyśl
Józef K.Kalinowski

Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu
Zamość
Przewodnicząca Janina Kalinowska

Porozumienie Orła Białego
Przewodniczący Wojciech Orawiec

Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Dzierżoniowskiej
Prezes Edward Bień

Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej
Prezes Janina Słabicka

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
Oddział Świdnica
Prezes Antoni Jadach

Stowarzyszenie Kresowian
Kędzierzyn-Koźle
Prezes Witold Listowski

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny
Romuald Drohomirecki

Światowy Związek Źołnierzy Armii Krajowej
Okręg Zamość
Prezes Stanisław Źytecki

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Źarach
Prezes Danuta Freder-Kaczmarczyk

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy
Oddział Wałbrzych
Przewodniczący Ryszard Jordan

Stowarzyszenie Rodzin „Polska Pamięć i Tożsamość”
Góra Kalwaria
Prezes Marcin Gwardys

————————————-

Do wiadomości:

1. Prezydent RP

2. Premier RP

3. Marszałek RP

4. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS

5. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO

6. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Kukiz’15

7. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Nowoczesna

8. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL

9. Poseł R.Winnicki

10. Poseł A.Górski

11. Poseł M.Dworczyk

12. Senator M.Golba

Za: Kresy.pl (23 lutego 2016) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/list-do-prezydenta-o-prawde-o-meczenstwie-mieszkancow-kresow

Skip to content